FIZIČKA AKTIVNOST I PLODNOST
Fizička aktivnost i plodnost naizgled nisu povezani, međutim… Činjenica koja raduje jeste da je sve veći broj ljudi posvećen redovnom vežbanju, treninzima i rekreaciji. Sve češće ćete čuti:
„Prošle nedelje sam, nakon 5 godina sedenja u kancelariji, konačno odlučila napraviti nešto za sebe pa sam krenula na pilates. Zanima me da li nagli početak vežbanja može uticati na ovulaciju i bazalnu temperaturu??“
Utiče li fizička aktivnost na reproduktivno zdravlje?
Iako je fizička aktivnost deo zdravog životnog stila, dokazano je da suviše intezivni treninzi mogu negativno da utiču na one žene koje imaju inače neredovne cikluse, poremećaje ovulacije…
Važno je da se tokom treniranja postigne balans, jer suviše agresivne kardio i vežbe snage mogu uticati na nivo hormona, koji regulišu broje funkcije u organizmu, pa i one koje su u vezi sa plodnošću.
Svaki deo menstrualnog ciklusa nosi određene hormonalne promene, a nivo estrogena i progesterona utiče na raspoloženje i energiju. Zato fitness treneri savetuju kako da se trenira u kojoj fazi najefikasnije.
Anovulacija, izostanak ovulacije se može javiti u bilo kojem menstrualnom ciklusu , a najveći je problem ukoliko se javi kod žena u reproduktivnom periodu koje pokušavaju zatrudneti.
Stalna anovulacija uključuje izostanak ovulacije i menstruacije (amenoreja), a poremećaj kojega izaziva u menstrualnom ciklusu se naziva anovulatorni ciklus.
Anovulatorni ciklus se može pojaviti u toku godine 1-2 puta i kod zdravih žena.
Anovulacija je najčešće uzrokovana poremećajem u izlučivanju hormona počevši od hormona hipotalamusa preko hormona hipofize, pa sve do hormona jajnika, izazivajući izostajanje mesečnog sazrevanja jajne ćelije, a na kraju i menstruacije. Još neki mogući uzroci anovulacije su: ishrana, stres, fizička građa, prekomerna fizička aktivnost, promena okoline.
Kod određenog broja žena izostanak ovulacije je povezan s povišenim nivoom prolaktina u krvi ili poremećenim radom štitne žlezde.
Navedeni simptomi su često povezani.
Anovulacija se može javiti kod žena naglo izgubile veći broj kilograma ili su tek počele s redovnim i napornim vežbanjem. Naravno, to ne znači da žena treba da prestane da vežba, već da je potrebno prilagoditi vežbanje i usporiti tempo.
Isto tako, nije retkost da jako mršave žene ponekad imaju neredovne menstrualne cikluse i anovulaciju. Uzrok tome može biti jednostavno njihova telesna građa ili stresna okolina zbog koje su smršale. Moguće je da je su pitanju i neki teži oblici bolesti kao što su anoreksija ili bulimija. Razloga može biti mnogo, ali je važno pratiti znakove koje telo pokazuje.
Šta kažu studije?
Jedna vrlo zanimljiva studija objavljena u časopisu Obstetrics and Gynecology ispitivala je mehanizme kojima fizička aktivnost utiče na menstrualni ciklus. Upoređivale su se žene s visokim, srednjim i niskim nivoom fizičke aktivnosti, a rezultati su pokazali da je grupa žena sa intenzivnom fizičkom aktivnošću koja je povezana sa oligomenorejom (razmak između dve menstruacije duži od 35 dana) smanjila nivoe seruma luteinizirajućeg hormona i prolaktina, ali povisila nivo 2-hidroksiestrona.
Ti podaci upućuju na to da su anovulacijski ciklusi povezani s količinom vežbanja i povećanim nivoom estrogena katehola. Kateholamini i beta-endorfin povišeni vežbom mogu delovati na suzbijanje oslobađanja luteinizirajućeg hormona na hipotalamusnoj hipofiznoj osi.
Drugim rečima, ne mora se prestati sa vežbanjem, samo treba vežbu prilagoditi svojim trenutnim sposobnostima koje će se s vremenom razvijati i tražiti više napora, ali prekomerno vežbanje nikako ne može dobro uticati na funkcionisanje organizma.
Trudnoća bez ovulacije nije moguća, zato što je jedino vreme kad žena može zatrudneti upravo vreme kada ovulira.
Većina žena s redovnim ciklusima će jednom do dvaput godišnje imati anovulatorni ciklus. Takođe, većina žena s neredovnim krvarenjem će imati ovulaciju jednom ili dvaput u godini.
Međutim, upravo to znači da anovulacija ne znači potpunu nemogućnost zanošenja, nego smanjenu šansu za trudnoću – jednom do dvaput u godini, nasuprot deset do dvanaest puta kod žene s redovnim ciklusom. Najčešće ovaj problem imaju žene sa sindromom policističnih jajnika.
Gyinos je kombinacija mio inozitola i folne kiselina koja klinički dokazano smanjuje simptome policističnih jajnika, reguliše ovulaciju i povećava šansu za zatrudnjivanjem.