kUSPOSTAVLJANJE RUTINE SPAVANJA KOD BEBE
Mnogi problemi s kojima se roditelji susreću sa svojom malom decom proizlaze iz nedostatka rutine. Rutinu je potrebno uspostaviti od samog početka, koliko god je to moguće. To se odnosi na spavanje,hranjenje, presvlačenje, kupanje…
Postavite granice i, ako ostanete dosledni, sve ostalo će proizaći samo od sebe. Kako beba raste shvatićete da iako ponekad negoduje i neće odmah da prihvati nametnuto spavanje ili bilo koju drugu radnju, bebe i mala deca ipak vole rutinu i red.
Zašto je važna rutina?
Uspostavljanjem rutine spavanja, hranjenja, higijene imaćete srećno dete koje žarko želi učiti i uživati u životu, a istovremeno to dete postaje i samouvereno.
Rutina mora imati strukturu s nekom fleksibilnošću. Većina beba će ući u trosatnu rutinu ako ih strpljivo pratite, ali treba im dati vremena za prilagođavanje. Bebi treba pomoć jer ne može sama.
Fleksibilna rutina će naučiti dete ono što se očekuje od njega, a sa druge strane, ukoliko uđete u rutinu moći ćete i vi da planirate svoje dane. To će vam dati samopouzdanje – a, ako ste vi sigurni, i vaša će se dete osećati sigurno, opušteno i mirno.
Ako s druge strane pustite bebu da donosi odluke, uvek će se odlučiti da se zabavlja noću i celi dan spava.
Kako uspostaviti rutinu spavanja?
Bebe se umaraju nakon što su bile budne otprilike sat i po .Sve bebe trebaju jedno dugo spavanje u periodu od 24 sata i vama je cilj da to bude noću. Najbolji spavači su bebe koje su naučene da se samostalno uspavljuju. Ukoliko nahranjenu, okupanu, presvučenu , ali još uvek budnu bebu stavite u krevetac, velika je mogućnost da beba samostalno zaspi.
Zlatno pravilo za mirno veče je ne dopustiti bebi da spava posle 17 sati. Ovo je vreme da se dete probudi, pojede i uživa u kupki pre hranjenja i spavanja. I druga braća i sestre mogu uživati u vremenu kupanja i imati svoje vreme dok hranite dete. Prilikom uspavljivanja treba biti dosledan, smiren i pozitivan. Cilj je da vam dete bude u krevetu do 21 sat najkasnije.
10 najboljih saveta za uspostavljanje rutine spavanja kod bebe
1. Naučite svoju bebu da se sama uspava
2. Uspostavite rutinu i sa dnevnim spavanjima kako beba ne bi bila preumorna i nervozna ( beba treba svakog dana da spava u isto vreme)
3. Uspostavite rutinu sa redovnim hranjenjem tokom dana
4. Izbegavajte dremanje posle 17 sati
5. Proverite da li je beba nakon podoja/obroka izbacila višak vazduha koji može stvarati gasove i grčeve
6. Ukoliko bebu muče grčevi, dodajte u mleko pre podoja/obroka Colief Infant Drops kapi koje smanjuju stvaranje gasove i grčeva i smanjuju vreme plakanja bebe
7. Budite mirni u kući pre spavanja u isto vreme svako veče
8. Uvedite masažu svoje bebe kada vidite da je uznemirena. Masažom će se beba opustiti, umiriti i lakše zaspati. Najverovatnije će i duže spavati. Za masažu možete koristiti Colief bebi ulje koje sadrži 100% pirodne sastojke koji opuštaju i umiruju bebu.
9. Pustite bebi neku lepu umirujuću muziku
10.Kupanje pre spavanja takođe umirujuće deluju na bebu
Bebe vas ne prosuđuju i ne zameraju. Vole vas bezuslovno, zato pristupite rutini s pozitivnim stavom. Budite sigurni da ćete učiniti najbolje za svoje dete. Nagrada će biti sretno, zadovoljno i radoznalo dete spremno da sve osvoji s poverenjem i ogromnim osmesima.
Uspostavljanje rutine spavanja kod bebe učiniće i Vas i bebu srećnijim i zadovoljnijim.