ŠTA JE POTREBNO ZNATI O FOLNOJ KISELINI?
Folna kiselina sintetički je oblik folata, vitamin poznat kao vitamin B9, hidrosolubilan, rastvorljiv u vodi.
U hrani se pojavljuje u obliku folata. Važno je istaći da je apsorpcija folne kiseline iz dodataka ishrani prosečno 1,7 puta veća nego folata iz hrane.
Takođe, istraživanja sugerišu da većina ljudi ne konzumira dovoljno hrane bogate prirodnim folatima da bi zadovoljile svoje potrebe.
Zašto je važna folna kiselina?
Folna kiselina je značajna prilikom deobe ćelija, a posebno u procesima diferenciranja i rasta ćelija embriona i fetusa.
Dnevne potrebe za folnom kiselinom u trudnoći se povećavaju gotovo 100% i obično nisu zadovoljene samo unosom hrane. Nedostatak folne kiseline se danas uvažava i kao rizični faktor i jedan od glavnih uzroka nastanka defekata neuralne cevi kod embriona te se preporučuje započinjanje nadoknade folne kiseline i 2-3 meseca pre začeća.
Uzimanjem folne kiseline moguće je sprečiti nastanak defekata neuralne cevi za 70%, a smanjuje se i rizik nastanka spontanog pobačaja.
Zbog toga mnoge zemlje, uključujući SAD i Kanadu, sada dodaju folnu kiselinu rafinisanim proizvodima od žitarica kao što su belo brašno,hleb, peciva…
U SAD-u je ova praksa povećala potrošnju folata za 28% i smanjila procenat nedostatka folata – koji se meri količinom folata u crvenim krvnim ćelijama – s 39% na manje od 4% stanovništva.
Koliko je folne kiseline potrebno svaki dan?
Preporuke kažu da je potreba prosečne odrasle osobe 400 µg na dan, a kod trudnica i dojilja 600 µg/dan i 500 µg/dan, dok unos ovog vitamina hranom ne dostiže ni polovinu tih vrednosti.
Tamo gde postoji porodična anamneza o postojanju neuroloških defekata i prekoncepcijski izuzetno nizak nivo popunjenosti depoa folatima preporučuju unos od 800-1000 µg dnevno.
Šta je još potrebno znati o folnoj kiselini?
Sprečavanje defekta neuralne cevi
Nizak nivo folata u prvim nedeljama trudnoće povezan je s oštećenjem neuralne cevi i nastanak malformacija mozga, kičme i / ili kičmene moždine.
S obzirom da 90% žena nema odgovarajući nivo folne kiseline za maksimalnu zaštitu od oštećenja neuralne cevi, preporučuje se da sve žene u reproduktivnom periodu uzimaju najmanje 400 mcg folne kiseline dnevno.
Prevencija megaloblastne anemije
Megaloblastna anemija može nastati zbog neadekvatnog unosa folne kiseline i/ili vitamina B12 (alkoholizam, narkomanija, dijeta), povećane potrošnje (trudnoća, hronična hemolizna anemija, u fazi ubrzanog rasta kod dece, hemodijaliza), malapsorpcije (nedovoljno stvaranje unutrašnjeg činioca, tropski i netropski spru, bolest tankog creva) i dejstva pojedinih lekova (metotreksat).
Prevencija raka
Visoki unos folne kiseline mogu zaštititi od određenih karcinoma, uključujući dojku, creva, pluća i pankreas.
To se pripisuje ulozi koju imaju folati u ekspresiji gena – kontrolišu kada su geni uključeni ili isključeni.
Neki istraživači veruju da nizak nivo folata može prouzrokovati pogrešan proces, povećavajući rizik od nenormalnog rasta ćelija i raka.
Nizka nivo folata takođe doprinosi stvaranju nestabilne i lako lomljive DNK što može povećati rizik od raka .
Potrebno je više istraživanja da bismo shvatili kako dodatni unos folne kiseline može dugoročno uticati na rak.
Smanjenje nivoa homocisteina
Adekvatne doze folne kiseline pomažu u smanjenju nivoa homocisteina, povezanog sa razvojem srčanih bolesti.
Folat pomaže snižavanju nivoa homocisteina jer je potreban u procesu pretvaranja homocisteina u metionin.
Bez dovoljno folata, ovo pretvaranje se usporava i nivo homocisteina raste.
Iako su studije otkrile da svakodnevni dodaci folne kiseline mogu smanjiti nivo homocisteina do 25%, ovo smanjenje ipak ne odgovara nižim procentima srčanih bolesti.
Gyinos sadrži mio inozitol i folnu kiselinu.Namenjen je ženama u reproduktivnom periodu pre trudnoće i tokom trudnoće. Gyinos će pre trudnoće regulisati ciklus i ovulaciju i povećati šanse za zatrudnjivajem. Tokom trudnoće Gyinos reguliše nivo šećera u krvi – posebno kod trudnica sa gestacijskim dijebetesom.