ZDRAVLJE JAJNIH ĆELIJA
Žene koje planiraju trudnoću, posebno one koje imaju problema sa začećem bez obzira na starosnu dob moraju razmišljati o zdravlju svojih jajnih ćelija. Od toga, između ostalog zavisi uspešnost oplodnje, pa s tim i uspešna trudnoća.
Šta sve utiče na zdravlje jajnih ćelija?
Mnoge stvari mogu uticati na zdravlje jajnika i jajnih ćelija – dobra cirkulacija, hormonalna ravnoteža, redovni ciklusi, nivo stresa…
Danas postoji sve više istraživanja koja upućuju da zdravlje jajnika i proizvedenih jajašaca zavisi i o hrani koju žene konzumiraju, zdravim biljkama i biljni pripravcima, te drugim dodacima ishrani koje se unose u organizam.
Koliko vremena je potrebno da se poveća zdravlje jajnih ćelija?
Povećanje zdravlja proizvedenih jajašaca može se postići u 90 dana, koliko traje prirodni ciklus proizvodnje jednog jajašca. Svi nabrojani faktori utiču na zdravlje jajnih ćelija ne samo od ciklusa do ciklusa, nego čak tri ciklusa unazad, što je vrlo važna činjenica.
Nije dovoljno paziti na zdravlje organizma, ishranu i druge stvari samo nedelju dana ili dve pre ovulacije, nego i do tri meseca unazad.
Evo stvari o kojima se mora voditi računa ako želite da dođe do začeća i uspešne trudnoće:
Dobra cirkulacija u jajnicima
Loša cirkulacija u jajnicima dovodi do smanjenog dotoka kiseonika i hranjivih materija, što utiče na njihovo normalno funkcionisanje, odnosno proizvodnju zdravih jajnih ćelija sposobnih za oplodnju.
Važna je redovna fizička aktivnost kako bi se održala cirkulacija, važna je redovna i dovoljna hidratizacija organizma, koja takođe potiče cirkulaciju. U slučaju poteškoća sa začećem potrebno je obaviti pretrage vezane za trombofiliju, svakako o tome je potrebno razgovarati sa ginekologom.
Abdominalna masaža
Jedan od najboljih načina za povećanje cirkulacije u jajnicima i maternici je masaža tog predela abdomena. Tu vrstu masaže može raditi osoba koja je specijalizirana za masaže abdomena. Najbolje je masažu početi izvoditi dan nakon prestanka menstruacije, pa sve do druge menstruacije i to bar četiri puta nedeljno.
Hormonska ravnoteža
Ona svakako igra najvažniju ulogu u zdravlju jajne ćelije. Sve više žena zbog raznih razloga ima problema s hormonskom neravnotežom. To je najčešće posledica stresa, konzumacije nezdrave hrane i dijeta koje nisu uravnotežene. Dobra je vest da je uspostavljanje hormonalne ravnoteže moguće i bez hormonalnih terapija.
Ono što se može učiniti jeste da se očisti organizam od štetnih i toksičnih materija. Smanjiti unos ksenohormona (hrane tretirane hormonima). Uzimanje određenih dodataka ishrani koji mogu pospešiti uspostavljanje hormonske ravnoteže- kao što su kombinacija mioinozitola i folne kiseline.
Zdrava ishrana
Potrebno je da ishrana bude zdrava i uravnotežena. Postoji hrana koja može uticati na povećanje kvaliteta jajne ćelije zbog određenih nutrijenata koje te namirnice imaju, a ključne su za razvoj zdrave jajne ćelije.
Namirnice koje bi trebali konzumirati: matična mleč, maca prah, brokola, bobičasto voće, zeleno povrće, losos, koštice od bundeve, sezam, kurkuma i đumbir.
Namirnice koje bi trebali izbegavati ili bar smanjiti u najvećoj mogućoj meri: kofein, alkohol, šećere, neorgansko meso i mlečne proizvode, gazirane sokove. Izbegavati drastične dijete, procesuiranu hranu (polugotova i gotova jela, konzerve itd.). Hrana bogata transmastima (brza hrana i grickalice, hrana pečena u dubokom ulju) i GMO hrana takođe nije preporučljiva.
Naša preporuka je i primena Gyinos kesica. Gyinos može povećati šanse za zatrudnjivanjem jer deluje na insulinsku rezistenciju, poremećaj ciklusa i ovulacije i policistične jajnike.