ŠTA ZNAMO O LOW CARB ISHRANI?
Poslednjih godina Low Carb High Fat postao je najpopularniji način za skidanje viška kilograma, regulaciju šećera u krvi i prevenciju metaboličkog sindroma.To je koncept ishrane koji podrazumeva mali unos ugljenih hidrata u ishrani , a povećani unos masti. Istina je da Low Carb High Fat ishrana efikasnija u regulaciji šećera u krvi i skidanju viška kilograma u odnosu na konvencionalne dijete u kojima je ograničen unos masti . Čak i dugoročno, ovakav način ishrane se pokazao boljom strategijom u smislu održavanja telesne težine kod veoma gojaznih osoba.
Dobra strana ove ishrane je da bez brzih šećera u ishrani (slatkiši, voće, med) nivo insulina se održava uravnoteženim, te nema takozvanih napada gladi. Insulin je hormon koji je vrlo efikasan u skladištenju masti. Sve dok je nivo insulina u krvi visok, naše telo ne može da sagoreva suvišne masti.
Ipak, povećano lučenje insulina nije posledica unosa samo ugljenih hidrata. Insulin se povišeno luči i kada je unos hrane prevelik, neki proteini takođe izazivaju pojačano lučenje insulina, kao i veštački zaslađivači. Dakle, i kod ovog pristupa skidanju kilograma ključ je u umerenosti.
Mnogi smatraju da ovim načinom ishrane mogu jesti odabrane namirnice u neograničenim količinama i da mogu da mršave- naravno, u pitanju je zabluda.Ko god želi da smrša mora da ograniči i kalorijski unos.Činjenica je da kod Low Carb High Fat ishrane lakše ostvariti smanjeni kalorijski unos u odnosu na konvencionalne dijete, jer povećan unos masti dovodi do osećaja sitosti. Ipak, ukoliko osoba kalorijski unosi više energije nego što potroši kroz dnevnu i fizičku aktivnost, neće smršati.
sa malim unosom ugljenih hidrata ishranom treba biti oprezan i iz sledećeg razloga-ljudski mozak u proseku dnevno troši oko 120g ugljenih hidrata. Ukoliko u organizmu nema dovoljno goriva u vidu ugljenih hidrata, mozak se okreće drugom izvoru energije – ketonima, koji nastaju katabolizmom masnih kiselina iz masti. Za mozak, ketoni nisu optimalni izvor energije, i on jednostavno slabije radi na njima. U istraživanju kognitivne funkcije, grupa ljudi koja je bila na strogoj Low Carb High Fat ishrani je bila lošija na testovima memorije, u poređenju sa kontrolnom grupom koja je unosila ugljene hidrate.
Kada govorimo o Low Carb ishrani, ne treba da zaboravimo ni osobe koje treniraju ili su sportisti.Ovakav način ishrane kod njih je apsolutno neadekvatan.
Ugljeni hidrati su nezamenjivi u takozvanom punjenju glikogenskih rezervi, a kada su glikogenske rezerve na niskom nivou javlja se zamor i slabost mišića.
Ukoliko su u pitanju treninzi koji dugo traju (trčanje, biciklizam duže od 30 minuta) unos ugljenih hidrata pre ovakvih treninga povećava izdržljivost do čak dva puta. Povećana izdržljivost je posledica činjenice da su ugljeni hidrati gorivo koje naš organizam najefikasnije koristi.
Možemo da zaključimo da će svako ko smanji količinu šećera, skroba i alkohola uraditi nešto dobro za svoje zdravlje. Ipak, izbaciti ugljene hidrate u potpunosti ( strogi low carb) je opasno.
Ne postoji ni jedna dijeta koji odgovara svima.Ukoliko se odlučite za neku vrstu dijete, povedite računa o krvnoj slici, jer anemije kod osoba koje su na dužim dijetama nije retka pojava.HematoferolSR, tablete sa produženim oslobađanjem sadrže pored gvožđa i folne kiseline, bakar, cink, vitamin C, B6,B12- sve što je neophodno za popunjavanje depoa gvožđa u organizmu.