DIJETA SA NISKIM UNOSOM UGLJENIH HIDRATA OLAKŠAVA SIMPTOME IBS-A
Marija je za pojam sindroma iritabilnog creva (IBS) prvi put čula u svojim 30-ima. Tada je posetila gastroenterologa zbog svojih učestalih bolova u stomaku, grčeva i probavnih poremećaja. Saznala je da ima IBS (Iritabilni crevni sindrom) hronično stanje koje će je pratiti celog života. Da je IBS povezan sa stresom, načinom ishrane, fizičkom aktivnošću, raspoloženjem…Shvatila je da će morati da pronađe modalitet ishrane koji njoj najviše odgovara i koji će joj smanjiti tegobe kao što su bolovi u stomaku, nadutost, grčevi, zatvor ili proliv ..
Tokom sledećih 30 godina Marija se savetovala s raznim lekarima, posebno kada su bolovi bili dovoljno jaki da je pošalju na hitnu. Takođe, Marija je imala povremeno i proliv koji je sprečavao je u tome da napusti dom.
Šta je dijeta sa niskim unosom ugljenih hidrata (FODMAP)?
FODMAP je akronim od fermentabilni oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi i polioli). To su ugljeni hidrati kratkog lanca koji se kod nekih ljudi slabo apsorbuju iz gastrointestinalnog trakta i uzrokuju gasove, nadutost i bol.
Dijeta s niskim unosom FODMAP „rođena“ je u Australiji 2010. godine . Tada je grupa istraživača sa Sveučilišta Monash otkrila da ograničavanje hrane bogate FODMAP može doneti olakšanje uobičajenih simptoma IBS-a – (bolova u trbuhu, nadutosti, nadutosti, proliva i zatvora).
„Kada pogledate podatke iz meta-analize,oni pokazuju da dijeta s niskim unosom FODMAP nudi velike koristi. Najveći benefiti su smanjenje bola i nadutosti. Čak 70% -80% pacijenata s IBS-om može do određene mere imati koristi od ishrane s niskim unosom FODMAP-a“, kaže Eamonn M. Quigley, dr. Med., Direktorka Lynda K. i David M. Underwood Centra za Poremećaje probave u bolnici u Houstonu.
Koja hrana „nije dozvoljena“ u dijeti sa niskim unosom FODMAP?
Hrana koja nije dopuštena u ishrani s niskim unosom FODMAP uključuje: pšenicu, ovas, luk, mahunarke i beli luk. Zatim, mlečni proizvodi bogati laktozom (obično poznati disaharid). Takođe i voće s visokim procentom fruktoze, kao i voće, povrće i veštački zaslađivači s visokim procentom manitola i sorbitola.
King naglašava da je ovaj prehrambeni pristup osmišljen tako da pomogne minimizirati problematične simptome IBS-a, a ne da izleči stanje.
Kako izgleda protokol za FODMAP?
Dijeta s niskim unosom FODMAP je trofazni prehrambeni protokol koji se sastoji od 2- do 4- nedelje faze eliminacije hrane koja sadrži ugljene hidrate. Posle toga sledi postupno ponovo uvođenje hrane koja sadrži pojedine ugljene hidrate . To olakšava da se odredi osetljivost pacijenta, a zatim sledi liberalizacija ishrane u završnoj fazi.
Obično će se simptomi IBS-a kod pacijenata poboljšati u roku od 2 nedelje. Ponekad mogu potrajati i do 4 nedelje. Od pacijenata koji reaguju na dijetu sa niskim unosom FODMAP, približno 85% ili više mogu dugoročno da učine svoju ishranu manje restriktivnom.
Izvor: https://www.medscape.com/viewarticle/917069#vp_2