IBS DIJAGNOZA- KAKO, ŠTA, ZAŠTO?
Sindrom iritabilnog creva (IBS) poremećaj je koji karakterišu bolovi u stomaku ili osećaj nelagodnosti i promenjena navika pražnjenja creva (hronični ili ponavljajući proliv, zatvor ili oboje).
IBS pogađa između 25 i 45 miliona ljudi u Sjedinjenim Državama. Otprilike 2 od 3 obolele osobe od IBS-a su žene. Otprilike 1 od 3 obolelih od IBS-a su muškarci. IBS pogađa ljude svih uzrasnih grupa, čak i decu.
Procenjuje se da u svetu 10-15% stanovništva ima IBS.
Većina osoba s IBS-om mlađa je od 50 godina. Ali pate i mnoge starije odrasle osobe.
IBS kako?
Tačan uzrok IBS-a nije poznat. Smatra se da simptomi nastaju zbog poremećaja u načinu interakcije creva, mozga i nervnog sistema.
Zbog potvrđene veze između mozga i creva, stres može pogoršati ili podstaknuti simptome.
Uticaj IBS-a na svakodnevni život može se kretati od blage neugodnosti do ozbiljnog smanjenja kvaliteta života. Može kontrolisati mnoge aspekte čovekovog emocionalnog, socijalnog i profesionalnog života. Osobe s umerenim do teškim IBS-om moraju se boriti sa simptomima koji često narušavaju njihovu fizičku, emocionalnu, ekonomsku, obrazovnu i socijalnu dobrobit.
IBS je nepredvidljiv. Simptomi se razlikuju i ponekad su kontradiktorni. Proliv se može izmenjivati sa zatvorom. Dugotrajni simptomi mogu poremetiti lične i profesionalne aktivnosti i ograničiti individualni potencijal.
IBS šta?
Mučnina je čest simptom koji prijavljuju pacijenti sa sindromom iritabilnog creva (IBS). U jednom od istraživanja sprovedenih na UCLA-i otkriveno je da oko 4 od 10 žena (38%) s IBS-om i gotovo 3 od 10 muškaraca (27%) s IBS-om prijavljuju mučninu. Mučnina može biti posledica nekoliko uzroka.
To je simptom zabeležen u uslovima koji se često preklapaju s IBS-om. To uključuje koegzistentnu funkcionalnu dispepsiju, gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB) i migrenske glavobolje.
Ostali simptomi funkcionalne dispepsije uključuju bol ili osećaj punoće u gornjem srednjem delu stomaka koja se može javiti nakon jela, nadutost i osećaj rane sitosti. GERB je često stanje kod kojeg osobe prijavljuju gorušicu ili probavne smetnje. Mučnina takođe može biti posledica neželjenih efekata pojedinih lekova.
Postavljanje dijagnoze IBS-a
Gotovo 2000 pacijenata s IBS-om u istraživanju IFFGD-a (International Foundation for Gastrointestinal Disorders) otkrilo je da se dijagnoza njihovog IBS-a obično postavlja 6,6 godina nakon početka simptoma.
Otprilike 20 do 40% svih poseta gastroenterolozima posledica je simptoma IBS-a.
Dijagnozu IBS-a može postaviti samo lekar.
Nedavna istraživanja sugerišu da je, u odsustvu alarmnih simptoma, potrebno malo testova (ako ih ima) kako bi bili sigurni da nijedna druga dijagnoza nije prisutna kod onih koji prijavljuju simptome kompatibilne s IBS-om.
Pregled debelog creva
Ako je osoba sa simptomima IBS-a, a starija je od 50 godina i prethodno nije pregledala debelo crevo ( kolonoskopija), trebala bi uraditi kontrolnu kolonoskopiju.
Smernice za život s IBS-om
Započnite postavljanjem tačne dijagnoze od strane svog lekara.
Preuzmite aktivnu ulogu u sopstvenoj zdravstvenoj zaštiti. Naučite sve što možete o IBS-u kako biste razumeli prirodu poremećaja i različite mogućnosti upravljanja i lečenja.
Pokušajte prepoznati stvari koje vam pogoršavaju simptome i radite na smanjenju njihovog uticaja.
Istražite tretmane bez lekova koji mogu pomoći u smanjenju simptoma, kao što je ishrana, trening opuštanja …
Koristite lekove za ublažavanje ili izbegavanje simptoma. Možda će vam trebati samo povremeno ako su simptomi retki ili blagi.
https://www.aboutibs.org/facts-about-ibs.html
Meteospasmyl već 13 godina u Srbiji kao podrška u borbi sa IBS-om.