ISHRANA I POLICISTIČNI JAJNICI (PCOS)
Ishrana i policistični jajnici (PCOS) su itekako povezani.
„PCOS je vrlo često udružen s prekomernom telesnom težinom, koja pogoršava metaboličke i reproduktivne abnormalnosti povezane s ovim oboljenjem“ ističu autori studije iz Pensilvanijskog državnog koledža za medicinu.
Žene s PCOS-om uglavnom sve imaju i insulinsku rezistenciju, čiji stepen odgovara onom kod žena s dijabetesom melitusom tip 2. Ova saznanja su lekare navela na promenu koncepta lečenja PCOS kao i razmišljanje o adekvatnom načinu ishrane za nih. Uvođenje proizvoda kao što je Gyinos koji poboljšavaju insulinsku osetljivost je takođe jedna od prepoznatljivih opcija za terapiju policističnih jajnika.
Kakva je povezanost insulinske rezistencije i PCOS i ishrane?
Insulinska rezistencija predstavlja stanje u kojem postoji smanjen odgovor ćelija na insulin. U takvom stanju insulin, bez obzira na lučenje iz pankreasa, ne može ostvariti svoje delovanje.
Pošto ćelije ne mogu da preuzmu glukozu (osnovni izvor energije) ona ostaje da cirkuliše u krvi, što stvara potrebu za sve većim lučenjem insulina. Organizmu ponestaje energija koju proizvodi glukoza i u tim okolnostima se stvara potreba za hranom i slatkišima. Kada se unese hrana, otvara se začarani krug u kom se ponovo stimuliše lučenje insulina, nastaje hiperinsulinemija i pogoršava insulinska rezistencija.
Učestalost insulinske rezistencije je 50-60% kod žena sa PCOSom, a u opštoj populaciji 10 – 15% .
Oko 50% žena sa PCOS-om je gojazno.
Oštećenu toleranciju glukoze ima 30–40% žena sa PCOS-om i najčešće su gojazne.
Kod oko 10% ovih žena postoji mogućnost razvoja šećerne bolesti nezavisne od insulina.
Visok nivo insulina stimuliše proizvodnju androgena odnosno muških polnih hormona. Veruje se da su upravo povišene vrednosti androgena uzrok povećane dlakavosti, akni, neredovnih ciklusa i nakupljanja kilograma i to u području stomaka. Zato žene sa sindromom policističnih jajnika najčešće imaju oblik jabuke, a ne ženstveniji oblik kruške.
Skidanje suvišnih kilograma je jedan od prvih saveta koji se daje ženama sa sindromom policističnih jajnika. Pri tome se stručnjaci slažu da je dovoljan gubitak od 5 do 10 posto telesne mase kako bi se znatno smanjile tegobe vezane za PCOS i normalizovao ciklus.
Hipokalorijska ishrana i PCOS?
Hipokalorijska dijeta omogućava smanjenje prekomerne težine, poboljšanje metaboličke i reproduktivne abnormalnosti kod sindroma policističnih jajnika (PCOS), rezultat je studije upravo objavljene u naučnom časopisu Fertility and Sterility.
Navedena studija je obuhvatala ispitivanje 35 gojaznih žena s policističnim jajnicima i neplodnošću, koje su tokom mesec dana sprovodile jednu od dve vrste hipokalorijskih dijeta.
Dve vrste hipokalorijskih dijeta
Visoko proteinska dijeta je sadržavala 30% proteina, 40% ugljenih hidrata i 30% masti, dok je dijeta bogata ugljenim hidratima sadržavala 15% proteina, 55% ugljenih hidrata i 30% masti. Na prvom mestu praćen je gubitak telesne težine, a nakon toga su određivane promene u hormonskom, lipidnom i lipoproteinskom statusu, kao i markeri homeostaze glukoze i energetskog metabolizma.
Rezultati sprovedenih dijeta
Studiju je završilo 26 gojaznih žena, a obe vrste dijete su rezultirate sličnim smanjenjem telesne težine. Ispitanice koje su koristile visoko proteinsku dijetu smršale su u proseku 3.7 ± 1.9 kg, dok su ispitanice na dijeti bogatoj ugljenim hidratima izgubile u proseku 4.4 ± 1.5 kg.
Nije nađena razlika u nivou muških polnih hormona – androgena, septina i pokazatelja metabolizma glukoze u odnosu na vrstu dijete.
Važno je naglasiti da je u poređenju s polaznim vrednostima, kod žena koje su koristile bilo koju hipokalorijsku dijetu registrovan je značajan pad muških polnih hormona, nivo leptina, insulina i vrednosti glukoze u oralnom testu opterećenja nakon 180 minuta.
Dodatni savet u vezi ishrane i PCOS
Kako bi se lakše izborili sa viškom kilograma i regulisali telesnu težinu potrebno je da:
- konzumirate hranu bogatu vlaknima kao što su voće, povrće i celovite žitarice
- izbegavate procesiranu hranu i junk food jer loše utiču na vrednosti šećera i insulina u krvi
- ograničiti unos crvenog mesa na jednom nedeljno
- povećati unos ribe kako bi organizmu osigurala dovoljno omega-3 masnih kiselina
- kako bi se lakše kontrolisale vrednosti šećera u krvi jedte 4 do 6 manjih obroka dnevno
- izbegavajte alkohol
- bavite se fizičkom aktivnošću svaki dan
- ako pušite, prestanite
- Gyinos koristite minimum 3 meseca kako biste smanjili ciste na jajnicima, regulisali ciklus i smanjili telesnu težinu