KAKO POBEDITI NADUTOST?
Kako pobediti nadutost , meteorizam, flatulenciju, gasove , osećaj punoće, osećaj napetosti u stomaku ? To su sve učestalije tegobe koje se javljaju kod sve mlađih osoba i nisu više vezane samo za odrasle osobe.
Ovaj poremećaj nije samo nelagodnost već je i socijalno ometajući i neprijatan simptom koji otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Glavni mehanizmi u nastanku nadutosti su :
- aerofagija ili gutanje vazduha je nepravilan način žvakanja i gutanja hrane sa kojom se guta i veća količina vazduha. Vrlo često je i neurotska navika koja je odraz nerešenih unutrašnjih sukoba (psihosomatski poremećaj)
- poremećaj pasaže u crevima remeti protok gasova u crevima zbog postojanja funkcionalnih poremećaja u crevima (iritabilni crevni sindrom-IBS najčešće), postojanja priraslica, dnevnih oscilacija u pasaži -od jutra prema večeri simptomi nadutosti se povećavaju
- povećano umnožavanje crevnih bakterija dovodi do povećanog stvaranja gasova
Šta dovodi do povćanog umnožavanja cevnih bakterija?
Konzumacija hrane bogate celulozom ili ugljenim hidratima, dijetalnim vlaknima, infekcija creva, dispepsija izazvana laktoznom netolerancijom, zloupotreba sorbitola kao zamene za šećer, upotreba nekih lekova…
Nadutost je posledica unosa namirnica koje ne odgovaraju našem organizmu, koje otežavaju varenje i koje su apsolutni neprijatelji našeg probavnog sustava. Prebrzi životni tempo i svakodnevni stres dodatno utiču na našu probavu i čine da se osećate kao balon.
Ne očajavajte, pripazite na ishranu i životne navike i već u kratkom razdoblju se može primetiti smanjenje nadutosti, bolji osećaj u sopstvenoj koži i bolje zdravlje probavnog sistema.
Kako umanjiti nadutost?
IZBEGAVAJTE STRES
Svakodnevne stresne situacije izazivaju brojne tegobe vezane uz zdravlje i posebno uz probavu. Nadutost je jedna od njih. Pokušajte pronaći sopstveni mehanizam za smanjenje stresa i uživajte u svim opuštajućim aktivnostima svakoga dana.
SMANJITE UNOS UGLJENIH HIDRATA
Pokušajte jesti što manje ugljenih hidrata i prerađenih rafinisanih namirnica ako imate učestalo nadutost jer je takvi proizvodi dodatno potenciraju nastanak.
IZBEGAVAJTE GAZIRANA PIĆA, ALKOHOL, KAFU, CIGARETE
Sve navedeno dokazano šteti zdravlju našeg organizma, a njihova učestala upotreba, posebno u prekomernim količinama zaista doprinosi problemima s nadutošću.
Razmislite utiču li laktoza ili gluten loše na vaše varenje i nastanak nadutosti.
Takođe, ako se ne bavite dovoljno ili uopšte fizičkom aktivnošću, probavni sitem može patiti zbog toga. Pokušajte bar pola sata dnevno izdvojiti na šetnju ili brzo hodanje ili upišite neki ples, zumbu, pilates ili grupni funkcionalni trening koji možete raditi u gotovo svakoj teretani. Pa čak i mala fizička aktivnost koju ćete provoditi dva ili tri dana u nedelji bolja je nego nikakava.
Šta još može pomoći u otklanjanju tegoba?
- tople kupke ili termofor
- masiranje stomaka u smeru kazaljke na satu oko 5 minuta
- opuštanje u prijatnoj i mirnoj atmosferi
- primena spazmolitika kao farmakološke terapije
Meteospasmyl već 15 godina podrška u IBS-u i kod nadutosti.