MUČNINA U PMS-U
Predmenstrualni sindrom (PMS) je skup vrlo različitih simptoma, a uključuje mučninu, promene raspoloženja, glavobolju, bolne i napete dojke, žudnju za hranom, razdražljivost i depresiju. Procenjuje se da tri od četiri žene koje menstruiraju pate od nekog oblika predmenstrualnog sindroma (PMS-a).
Simptomi se obično javljaju prema predvidljivom obrascu. Međutim, fizičke i emocionalne promene koje se mogu osećati kod predmenstrualnog sindroma (PMS-a) mogu tokom nekih meseci biti vrlo intenzivne, a tokom drugih vrlo slabe.
Najčešći znakovi i simptomi povezani sa predmenstrualnim sindromom (PMS) su sledeći:
Emocionalne promene i promene u ponašanju
- napetost i anksioznost
- depresivno raspoloženje
- napadi plača
- promene raspoloženja, razdražljivost ili bes
- promene apetita i žudnja za hranom
- nesanica (insomnija)
- povlačenje u sebe
- slabljenje koncentracije
Fizikalni znakovi i simptomi
- mučnina ,gađenje na pojedinu vrstu hrane
- bolovi u zglobovima i mišićima
- glavobolja
- umor
- povećanje težine usled zadržavanja tečnosti
- nadutost abdomena
- bolne i napete dojke
- izbijanje akni
- zatvor i/ili proliv
Koje su najčešće tegobe u PMS-u?
Mada je popis mogućih znakova i simptoma dugačak, većina žena s predmenstrualnim sindromom (PMS-om) obično ima samo neke od tih problema.
Kod nekih su žena fizička bol i emocionalni stres toliko jaki da utiču na obavljanje svakodnevnih, rutinskih aktivnosti. Kod većine žena ti znakovi i simptomi nestaju početkom menstrualnog ciklusa.
Međutim, kod nekih žena s predmenstrualnim sindromom, ti simptomi koji otežavaju normalno funkcioniranje javljaju se svaki mjesec. Taj oblik PMS-a ima i svoj naziv – predmenstrualni disforični poremećaj.
Predmenstrualni disforični poremećaj je teški oblik predmenstrualnog sindroma, a znakovi i simptomi uključuju: tešku depresiju, osećaj beznađa, bes, anksioznost, nisko samopoštovanje, slabljenje koncentracije, razdražljivost i napetost.
Uzroci simptoma PMS-a
Uzroci simptoma PMS-a usko su povezani s hormonima. Za vreme ovulacije, jajne ćelije luče velike količine estrogena i progesterona, i zbog toga se žene u te dane osećaju na vrhuncu snage, prolepša im se ten, osećaju se privlačnije i bolje.
Odumiranje jajne ćelije događa se otprilike nedelju dana pre menstruacije. Tada jajne ćelije prestanu s lučenjem hormona estrogena i progesterona, a žene se počinju osećati loše, jer smanjenje lučenja ovih hormona utiče i na nivo ostalih hormona u telu.
Jedan od njih je serotonin, takozvani „hormon sreće“. On utiče na raspoloženje, osećaj zadovoljstva i dobar san. Kada opadne estrogen, u telu opada i nivo serotonina, pa žene počinju osećati nervozu, simptome depresije, javlja se i nesanica, ali i pojačani apetit.
Padom estrogena i serotonina, u telu opada i lučenje endorfina, čija je uloga smanjenje osetljivosti na bol. Zbog toga žene u PMS-u postaju osetljivije telesne nadražaje.
Suprotno tome, pad estrogena i serotonina pojačava lučenje epinefrina,hormona stresa, kao i gama aminobuterinske kiseline, koja takođe pojačava osećaj nervoze. Osim ovog hormona, pojača se i lučenje hormona prolaktina, zbog kojeg ženama oteknu mlečne žlezde, a s njima i grudi, koje istovremeno postaju i jako osetljive.
Stanje hormona u telu utiče na to kakvi će i koliko jaki biti simptomi PMS-a. Ali osim ovih nabrojanih hormonskih faktora , na jačinu simptoma PMS-a mogu uticati i neke životne navike.
Stres i PMS
U većini slučajeva žene koje su pod velikim stresom, imaju izraženije tegobe PMS-a, što je povezano s lučenjem hormona koji izazivaju anksioznost.Isto tako, jače simptome imaju i žene koje se nezdravo hrane, jedu mnogo procesuirane hrane i hranu punu soli.S druge strane, studije ukazuju da žene koje unose manje magnezijuma u organizam i imaju nedostatak imaju mnogo izraženije simptome PMS-a.
Na PMS negativno djeluju i alkohol, kofein i cigarete, kao i veliki unos šećera.
Magnezijum i PMS
Magnezijum može ublažiti tegobe kod PMS-a i tokom menstruacije. Tako se na primer mogu ublažiti grčevi u stomaku, glavobolja i bolovi u leđima zahvaljujući opuštajućem i vazodilatacijskom efektu magnezijuma..
NAVOSolv je jedinstvena kombinacija đumbira, magnezijuma i vitamina B6 koja smanjuje mučnine u PMS-u, tokom trudnoće, putovanja…Uzima se 1-2 kesice dnevno razmućene unčaši vode ili soka i popiju.