VITAMIN D- ZA BEBE I ODRASLE
Važnost vitamina D ogleda se još pre rođenja, u majčinoj utrobi. Nedostatak vitamina D prepoznat je kao javnozdravstveni problem u mnogim zemljama, a trudnice i dojilje svrstavaju se u rizične grupe.
Učestalost nedostatka vitamina D u populaciji trudnica i dojilja kreće se od 20 and 40%. Poznato je da je suplementacija vitamina D efikasna terapija nedostatka. Ipak, još uvek se rađa novorođenčad s posledicama hipovitaminoze D3.
Rizici nedostatka vitamina D3
Rizici se odnose na prevremeni porođaj i rađanje deteta niske porođajne mase. Vitamin d3 je važan ne samo na koštano- zglobni sistem, već i na brojne druge sisteme u organizmu . Nedostatak vitamina d3 ima ulogu u nastanku autoimunih bolesti, dijabetesa, malignih bolesti putem fetalnog programiranja. Nadalje, postoje dokazi da trudnice s adekvatnom koncentracijom vitamina D u krvi u ranoj trudnoći imaju manji rizik od razvoja gestacijskog dijabetesa.
Prema Smernicama Institute of Medicine, preporučena dnevna doza vitamina D za trudnice i dojilje iznosi 600 IJ.
Tokom priprema za trudnoću svakako bi trebalo ispitati i nivo vitamina D u krvi. To se baš i ne radi rutinski kod nas, ali se u mnogim evropskim zemljama radi rutinski već godinama. Na taj način se pravovremeno može započeti sa suplementacijom vitamina D3 . Radi se o jednostavnom, pristupačnom i sigurnom načinu kojim se može smanjiti rizik rađanja novorođenčadi s hipovitaminozom D. Ne treba zaboraviti da je nedostatk vitamina D3 direktno povezan i sa upotrebom invazivnih terapijskih metoda kod neplodnosti.
Nedostatak vitamina D3 kod dece
Nedostatak vitamina D beleži se učestalo među zdravom odojčadi, decom i adolescentima u Evropi. Posebno u određenim rizičnim grupama koje obuhvataju dojenu odojčad, roditelja koji se ne pridržavaju preporuka za suplementaciju vitamina D3. Takođe, kod dece i adolescenata tamnije puti i onih koji žive u severnom delu hemisfere.
Nadalje, nedostatak se javlja kod dece koja se oskudno izlažu suncu i kod gojazne dece. Preporuka je da sva odojčad prima 400 IJ vitamina D dnevno, a podsticanje ove javnozdravstvene mere dužnost je pedijatara i drugih zdravstvenih radnika. Od prve do osme godine života preporučena doza iznosi čak 600 IJ prema Institute of Medicine.
Preventivni potencijal vitamina D
Osim jasno utvrđene povezanosti profilakse vitaminom D i razvoja rahitisa, postoje indicije da bi preventivna primena vitamina D mogla imati uticaj na razvoj kardiovaskularnih, alergijskih, infektivnih i autoimunih bolesti i posebno dijabetesa tip 1. Pregledni radovi i meta – analize proučavali su povezanost uzimanja vitamina D kao dodatka ishrani u detinjstvu i rizika od pojave dijabetesa tipa 1. Rezultati su pokazali kako je rizik od pojave dijabetesa tipa 1 značajno smanjen kod odojčadi koja je uzimala dodatke vitamina D, u odnosu na onu dojenčad koja dodatke nije uzimala. Nadalje, utvrđeno je da je odojčad, koja je uzimala veće doze vitamina D, imala manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 1.
Autori radova su zaključili da primena vitamina D u ranom detinjstvu može imati ulogu u zaštiti od razvoja dijabetesa tipa 1.
Vitamin D3 Colief u kapima je odličan izbor za suplemenatciju vitaminom D3 za celu porodicu jer se doza može prilagoditi za sve uzraste.
Preporučena dnevna doza za bebe i decu je 2 kapi dnevno što iznosi 200 IJ, a trudnice mogu uzimati 5 kapi dnevno. Odraslim osobama se preporučuje 5- 10 kapi dnevno.