ŠTA SVE UTIČE NA PLODNOST?
Sve više parova bori se s nekim oblikom neplodnosti, za koje je ponekad teško ili gotovo nemoguće sa sigurnošću utvrditi uzrok. Verujemo da su parovi koji se bore s tim problemom već čuli razne teorije o tome što može uticati na plodnost.
Veoma je važno naglasiti da provera plodnosti podrazumeva zapravo PROCENU OVARIJALNE REZERVE. To je posebno važno u populaciji mladih žena između 25 i 35 godina . Ona daje uvid u aktivnost i očekivanu plodnost jajnika i na osnovu toga ženi pruža mogućnost da planira. Može li da odlaže trudnoću ili da, ukoliko je plodnost smanjena, u skladu sa njenim željama, pronađe najpogodniji način proširenja porodice.
Kako se radi procena ovarijalne rezerve?
Ispitivanja koja žena treba da prođe sastoje se od hormonske analize iz kvi, naročito vrednosti AMH (Anti-Milerov hormon), koji nam pokazuje stanje rezervi jajnika, odnosno plodnosti. Zatim se ultrazvučnim pregledom jajnika procenjuje njihova aktivnost, kao i na osnovnu anamneze pacijentkinje.
Po potrebi potom mogu da se traže i dodatne analize, kao i što je provera ostalih polnih hormona, provera stanja štitne žlezde i slično.
Procenom ovarijalne rezerve možemo da dobijemo uvid u aktivnost naših jajnika u toku aktuelnog meseca– da li će biti ili je bila ovulacija, kao i kakva je mogućnost da u narednim mesecima jajnik ima ovulatorne cikluse.
Šta sve utiče na plodnost žene?
Ono što znamo sigurno da otežava zatrudnjivanje jeste konzumacija alkohola, pušenje, određeni lekovi, stres i mnoge druge stvari, ali kada pogledamo druge parove oko sebe koji puše, piju, žive stresan život, jedu nezdravu hranu i imaju zdravu decu, čini nam se da ništa od toga nema smisla.
Činjenica je da bez obzira na napredak reproduktivne medicine, još uvek postoje mnoge nepoznanice kada je u pitanju uspešno začeće, zdrava trudnoća koja rezultira rođenjem zdravog deteta. Većina uzroka svodi se na genetičke, hormonske i druge metaboličke poremećaje…
Takođe, činjenica je da lekari koji se bave humanom reprodukcijom, najčešće , neće nikome zabraniti konzumiranje alkohola, pušenje, rafinisanu ili fast food hranu, niti će reći da moraju spavati osam sati na dan.
Lekarima je prioritet utvrđivanje hormonske ravnoteže, proveravanje mikrobioloških nalaza, utvrđivanje postoje li polne bolesti…
Apsolutno je sigurno da nezdrav život u bilo kom smislu reči može dovesti do hormonskih i drugih metaboličkih poremećaja, uticati na kvalitet jajnih ćelija i spermatozoida, a to može uticati na mogućnost zdrave trudnoće. Zato, ako u skorije vreme planirate trudnoću,svakako obratite pažnju na nabrojane stvari.
Zdravim navikama svakako možete povećati mogućnost ostvarenja roditeljstva, pa zato izbegavajte…
- Svetlost ekrana
Dokazano je da svetlo monitora, televizora , ekrana mobilnog aparata i tablet pre spavanja mogu poremetiti mogućnost utonuća u san. S tim bi se poremetila i proizvodnja hormona melatonina, koji se proizvodi tokom spavanja. Melatonin služi za obnovu i regeneraciju organizma, što može uticati na proizvodnju i zdravlje jajnih ćelija.
- Procesuiranu i fast food hranu
Nezdrava hrana zbog svojih sastojaka može uticati na hormonsku ravnotežu – progesteron, insulin i testosteron.
- Povišen holesterol
Prema istraživanju koje je objavljeno u naučnom časopisu „Journal of Endocrinology and Metabolism“ u vezu se dovodi povišeni holesterol kod oba partnera i duže vreme koje je potrebno za začeće.
-
Stres
Žene koje planiraju trudnoću svakako moraju bar pokušati smanjiti stresne situacije, koje mogu uticati na rad štitne žlezde, pa prema tome i hormonsku ravnotežu.
U tome može pomoći redovna fizička aktivnost, druženje s prijateljima, opuštanje u toplini i miru …
- Lošu oralnu higijenu
Pokvareni zubi i drugi ozbiljni upalni procesi u zubnoj šupljini mogu uticati na zdravlje organizma, pa tako i mogućnost lakšeg začeća. Takođe, mogu naštetiti pravilnom razvoju fetusa.
- Pušenje
Američko udruženje za reproduktivnu medicinu objavilo je da je u 13 posto slučajeva neplodnosti pušenje upravo uzrok tome. Takođe, istraživanja su pokazala da su žene koje su bile izložene pasivnom pušenju duže od šest sati na dan imale za 36 posto veće šanse da imaju problem sa začećem.
Zanimljivo je spomenuti da pušenje može delovati na strukturu sekreta iz vagine tokom plodnih dana. To može uticati na nemogućnost da spermatozoidi prodru u matericu i nastave put prema jajovodima te oplode zrelu jajnu ćeliju.
- Prekomernu ili premalu težinu
Prevelika težina može biti uzrok neredovnih menstrualnih ciklusa, pa tako i probleme s ovulacijom. Isto vredi i za naglo gubljenje na težini.
- Lekovi
Određeni lekovi, posebno određene vrste antideprisiva i lekova za poboljšanje raspoloženja, mogu uticati na proizvodnju prolaktina, hormona koji može sprečiti ovulaciju.
- Lubrikante
Iako mogu proces „rađenja“ dece učiniti zabavnijim, oni zbog svojih sastojaka mogu uticati na pokretljivost spermatozoida. Svakako ih izbegavajte ako planirate trudnoću.
Gyinos preparat sadrži mino inozitol i folnu kiselinu koji u kombinaciji uspešno smanjuju simptome insulinske rezistencije i policističnih jajnika.Gyinos reguliše ciklus i uspostavčlja spontanu ovulatornu aktivnost.