SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O GRČEVIMA
Infantilne kolike ( crevni grčevi) – termin koji je prvi put definisan 1954.godine-smatra se kao‚neutešni plač koji traje najmanje 3 sata dnevno, najmanje 3 dana u nedelji kod inače zdrave, napredne bebe. Najčešće grčevi počinju od prve nedelje života sa mogućim prestanakom oko 3-4. meseca starosti.
Grčevi izazivaju značajnu patnju, strah u okruženju bebe. Roditelji su obično pod stresom i neispavani, njihovi odnosi, nervoza se prenose sa jednih na druge i njihovo dete koje sve to oseća. U takvim ekstremnim situacijama, dojenje se može prekinuti ranije. Roditelji menjaju formule za odojčad, dodaju ih kao prehranu, iako dete sisa!
Mnoge bebe imaju tendenciju da plaču, jer osećaju nelagodnost u nekom trenutku tokom dana, što je često se pripisuje kolikama-grčevima. Međutim, podjednako se javljaju kod beba koje doje i kod koje se hrane adaptiranom formulom na flašicu. Simptomi se češće javljaju kasno popodne ili uveče. Grčevi kod beba su čest problem, verovatno pogađa 5–20% odojčadi, a po mišljenju majki to je jedan od najalarmantnijih problema koje imaju u prvim mesecima nakom porođaja.
Zašto se javljaju grčevi kod beba?
Uzrok infantilnih kolika-grčeva kod beba nije poznat i dan-danas ostaje jedan od nerazjašnjenih pojmova u pedijatriji. Jedno je sigurno: nema nikakve veze sa roditeljskim veštinama, te ne treba da budi krivicu ukoliko beba ima grčeve.
Osnovni uzrok infantilnih kolika je nepoznat, iako se nastanak može pripisati:
- Nezrelom sistemu za varenje – kao uzrok grčeva kod beba
Nezreo sistem za varenje ili prolazna laktozna intolerancija, što srećemo kod novorođene bebe, veliki je problem jer je zahtevan sam proces varenja hrane. Kao rezultat toga, hrana se zapravo samo delimično razlaže i brže prolazi kroz creva, nema razgradnje mlečnog šećera laktoze, a kao nusprodukt se stvara više gasova u crevima (kao posledica sekundarne razgradnje mlečnog šećera u debelom crevu). Upravo ovi gasovi stvaraju grčeve kod beba.
- Nedovoljno ili prekomerno hranjenje – kao uzrok grčeva kod beba
Ne valjaju ni prepunjena ni poluprazna creva, jer u oba slučaja dolazi do grčenja mišića u zidovima organa za varenje što stvara bebi nelagodu i bol. Razmak između dva hranjenja treba da bude 2 do 3 sata, zavisno od toga da li beba sisa ili koristi adaptiranu mlečnu formulu, kao i kog je uzrasta.
- Aerofagija -gutanje vazduhe – kao uzrok grčeva kod beba
“Gutanje vazduha”- prebrzo, halapljivo sisanje ili uzimanje obroka putem flašice rezultuje gutanjem znatnih količina vazduha koji opet nažalost mora proći i izaći kroz creva. Prevelika količina gasa remeti normalan rad creva tako što ih rasteže creva stvarajući bebi bolne senzacije.
- Nemogućnost bebe da podrigne – kao uzrok grčeva kod beba
Beba se mora podići posle obroka da podrigne, naročito ako halapljivo jede. Ukoliko se to ne desi sav vazduh će napuniti creva, a beba će se posle namučiti da ga izbaci, bilo bljuckanjem ili putem gasova. Budite uporni i sačekajte, beba će na kraju podrignuti.
-
Gastroezofagusni refluks (GER) – vraćanje viška hrane kao uzrok grčeva kod beba
Gastroezofagusni refluks je normalna pojava kod zdrave odojčadi i predstavlja vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak koje se kod beba manifestuje kao bljuckanje, a nekad i povraćanje. GER je bezazlen problem jer ove bebe dobro napreduju i nemaju drugih tegoba, ali on može biti okidač za nastanak bebinih grčeva jer sam akt bljuckanja i povraćanja stimuliše rad creva stvarajući na taj način grčeve.
- Prestimulisana čula – kao uzrok grčeva kod beba
Tokom prvih nedelja života bebe su takoreći “isključene”, naizmenično spavaju i jedu , osim kupanja i menjanja pelena deluje kao da ništa ne može poremetiti njihovu skladnu ravnotežu.
Grčevi ne traju večno. Koliko god vam se ovaj period činio naporan i beskrajan, znajte da će zasigurno proći. Neke bebe su manje, a neke više zahtevne, dok su retke one koje ne zahtevaju posebnu pažnju u ovom periodu.
U jednom trenutku bebe kao da gube taj mehanizam da se isključe iz okolnih dešavanja i tada njihova čula bivaju prestimulisana. Ovo predstavlja stres za njih i jedini način da ga se oslobode jeste plakanje.
- Izloženost duvanskom dimu – kao uzrok grčeva kod beba
Naučne studije su pokazale da izloženost duvanskom dimu, ali i pušenje tokom trudnoće povećava verovatnoću prisustva grčeva kod beba. Rešenje je jednostavno. Zaključite sami!
- Stres kod članova porodice – kao uzrok grčeva kod beba
Stres kod članova porodice se prenosi na bebu. Kao što počinje da opaža zvukove i svetlost, ona opaža i ljude oko sebe i atmosferu u kući. Ukoliko je okruženje neprijatno to će se sasvim sigurno odraziti i na bebu koja će biti plačljiva i uznemirena, a to može biti okidač za nastanak grčeva.
9. Hrana koja izaziva grčeve kod beba, a uzima je majka
Nekoliko sprovedenih studija je ukazalo na moguću vezu između hrane koje majke dojilje konzumiraju i pojave grčeva kod beba. Hrana koja varenjem pojačano stvara gasove su:
- mahunarke: pasulj, grašak, boranija, sočivo
- povrće: kupus, kelj, karfiol, brokoli, luk, paprika, krastavac, rotkvice
- voće: citrusi, lubenica, dinja, jabuke, kruške, breskve, šljive, kajsije
- napici koji sadrže kofein: gazirana i energetska pića, kafa, čaj
- začinjena i brza hrana, čokolada
Ovo svakako ne znači da dojilja treba da se odrekne svih gore navedenih namirnica. Svaka restriktivna dijeta je nezdrava u svakom smislu. Preporuka je da se bude umereniji, odnosno, da ove potencijalno problematične namirnice konzumiraju u manjim, umerenim količinama i termički obrađene.
Kako ublažiti grčeve kod beba?
S obzirom da ne postoji jasno definisan uzrok grčeva, tako ne postoji ni egzaktan tretman koji ih eliminše. Lekari su uglavnom svesni da tu ne postoji čaroban lek koji rešava problem. Preporučuju se dostupni razni preparati, ali nijedan od njih nema delotvornost 100%, već služe da ublaže postojeće tegobe. Međutim, i to je sasvim dovoljno da cela situacija sa grčevima bude sasvim podnošljiva- miran san bebe i roditelja. Osim preparata postoje i neke metode koje dodatno mogu pomoći.
Savete o prvim danima sa bebom treba ponuditi svima budućim roditeljima u okviru savetovaljišta i školama za roditeljstvo pre i posle porođaja.
Pravilne tehnike hranjenja i povijanja moraju biti naučeni najkasnije u prvoj nedelji života, posebno kod majke koja doji, gde loša tehnika izmazanja će verovatno dovesti do prestanka dojenja.
Otklonite uzrok a ne posledicu
Zavisno od toga koji je potencijalni uzrok grčeva mogu se primeniti dodaci ishrani čiji je efekat usmeren na eliminaciju suvišnih gasova u bebinim crevima:
- Enzim laktaza, kapi – otklanja uzrok stvaranja gasova. U prvim mesecima života kod zdravih beba je moguć prolazni nedostatak enzima laktaze koji je zadužen za varenje mlečnog šećera laktoze. Lošije varenje laktoze je praćeno stvaranjem većih količina gasa u crevima što dovodi do pojave grčeva kod beba. Davanje enzima laktaze olakšava varenje laktoze i na taj način smanjuje grčeve, nema gasova.
- Probiotske bakterije – To su “dobre” bakterije koje prirodno naseljavaju ljudska creva. One pomažu varenje i resorpciju hranljivih sastojaka, a sprečavaju naseljavanje “loših” bakterija. Creva novorođenih beba su slabo kolonizovana bakterijama uopšte te otud i pozitivno dejstvo probiotskih kapi na grčeve, pomažu u razgradnji hrane u debelom crevu I smanjuju stvaranje gasova. Sojevi bakterija koji su se pokazali najdelotvornijim kad su grčevi kod beba u pitanju su: Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum,
- Biljke– bilo sušene ili u vidu ekstrakata, , u obliku kapi i čajeva, se dugo i uspešno upotrebljavaju u svrhu ublažavanja infantilnih kolika. Kamilica i nana, ali najpre komorač i kim su se pokazali najefikasnijim za grčeve kod beba. Poznato je da ove biljke smanjuju nadimanje i pomažu eliminaciju gasova iz creva, ali takođe deluju umirujuće i opuštajuće na razdraženu bebu.
- Simetikon – Simetikon je lek koji služi za tretiranje tegoba koje su nastale usled nakupljanja gasova u sistemu organa za varenje i deluje tako što male mehuriće skuplja izmedju crevnih resica sakuplja u mehuriće gasa u lumenu creva. Na taj način gasovi mogu biti uklonjeni prirodnim putem bez većih tegoba.
NIKADA U ISTO VREME NE PRIMENJIVATI VIŠE OD JEDNOG DODATKA ISHRANI,
REZULTATI MOGU BITI LOŠIJI.
Metode za ublažavanje grčeva nastalih usled prestimulacije čula:
- Smanjenje uzbuđenja – protiv bebinih grčeva
Ograničite broj posetilaca tokom dana i izbegavajte preterano izlaganje bebe novim iskustvima naročito u popodnevnim i večernjim časovima. Uočite koji to stimulusi negativno utiču na vašu bebu i isključite ih.
- Mirno okruženje – protiv bebinih grčeva
Napravite umirujuću atmosferu u kući, koliko vam vaši uslovi dozvoljavaju. Kad primetite prve znake uznemirenosti kod bebe, prigušite svetlo i buku svedite na minimum. Možda će to pomoći bebi da se opusti.
- Tešenje, maženje, ljubljenje bebe čim započnu grčevi
Period grčeva su izuzetna situacija kada treba brzo odreagovati na bebin plač. Ako pustite bebu da se jako uznemiri, sigurno će vam trebati više vremena da je umirite.
Ostale metode za ublažavanje grčeva kod beba
- Podrigivanje protiv grčeva kod beba
Bebe ne mogu podrignuti bez pomoći roditelja i zato je važno podići ih nakon obroka. Ovo omogućuje da ono što je višak u njihovom malom želucu izađe napolje, bilo da je to progutan vazduh ili ostatak obroka.
- Masaža stomačića protiv grčeva kod beba
Da biste bebi donekle ublažili tegobe nastale zbog grčeva možete joj nežno masirati stomačić ili je nositi stomačićem oslonjenim na vašu ruku. Ova metoda može pospešiti izbacivanje gasova i tako ublažiti bebi bol. Postoje ulja za masažu stomačića za prevenciju grčeva- Colief bebi ulje za masažu
- Topla pelena protiv grčeva kod beba
Stavljanje tople pelene na bebin stomačić se pokazalo korisnim za ublažavanja grčeva. Pretpostavlja se da toplota opušta mišiće u zidovima creva. Nemojte koristiti termofor umesto pelene, jer može napraviti opekotine bebi.
- Nošenje i ljuljanje protiv grčeva kod beba
Blizina roditelja i ljuljanje će u nekim trenucima biti možda jedina stvar koja će umiriti vašu bebu. Nemojte brinuti da ćete je nošenjem razmaziti, to je besmislica. Ako to pomaže vašoj bebi, nemojte se ustručavati.
- Varalica protiv grčeva kod beba
Postoje bebe kojima samo sisanje pomaže da se umire, bilo da je u pitanju dojka ili flašica. U ovom slučaju vaš najbolji saveznik u borbi protiv grčeva može biti varalica (cucla).
- Muzika za umirivanje bebe
Neka lagana i blaga muzika ili uspavanka može pomoći bebi da se umiri. Tu bi korist mogla biti dvostruka jer nežna i tiha muzika može smiriti i prenapregnute živce roditelja koji iz dana u dan pokušavaju da umire rasplakanu bebu.
- Promena sredine protiv grčeva kod beba
Ovo ćete najlakše ostvariti izlaskom iz kuće. Izlazak na svež vazduh uz blago truckanje u kolicima ili vožnja kolima može nekad vrlo brzo umiriti bebu. Pokušajte s promenom sredine, možda vam baš to pomogne.
Kada potražiti pomoć lekara?
Kako da znamo da je neki drugi bol kod bebe u pitanju je nekad vrlo teško razlučiti, čak i lekarima. Plač kod grčeva spada svakako u domen “normalnog” plača kod beba , jer u njegovoj osnovi ne postoji zdravstveni problem, niti on može naškoditi bebi. Postavlja se pitanje kako da ovaj plač razlikujemo od plača kada neki problem zaista postoji:
- beba intenzivno i neutešno plače duže od navedenog vremenskog perioda
- beba nastavlja da plače nakon izmena u ishrani i mame i bebe
- pored plača kod bebe su prisutni još neki simptomi i znakovi
- roditeljski instinkt vam govori da nešto nije u redu
Umesto zaključka:
- Smanjite svoju paniku, bebu možete spustiiti na krevetić iako place, dok se Vi ne saberete, neće se bibi ništa biti!
- Tražite pomoć najbljižih, bebi će prijati neko ko nije prenadražen- miran par ruku leči!
- Potražite pomoć lekara, kad god smatrate da je to potrebno, bez ustručavanja!
- LJUBITE I MAZITE BEBU KAD GOD MOŽETE, LJUBAV SE LJUBAVLJU VRAĆA!
dr spec S. Mitic
Sadržaj i radovi na ovim stranicama podležu autorskim pravima. Kopiranje, prerada, distribucija i bilo kakva upotreba izvan granica autorskih prava zahtevaju pismenu saglasnost New Med-a.