ĐUMBIR, MAGNEZIJUM I VITAMIN B6 U TRUDNOĆI
Mnoge trudnice, iako pate od značajnih mučnina ili povraćanja, oklevaju da uzmu lekove ili dodatke ishrani iz straha od mogućeg oštećenja fetusa. Vrlo često tada pribegavaju nemedicinskim mogućnostima otklanjanja tegoba kao što su akupresura, akupunktura .
Da je đumbir je siguran, efikasan u lečenju mučnine i povraćanja tokom trudnoće poznato je već mnogo godina unazad.
Gotovo 80% trudnica oseti simptome mučnine i/ili povraćanja, obično između 8. – 12. nedelje trudnoće. Ipak, manje od 1% trudnica pati od hiperemeze, prekomernog povraćanja u trudnoći. Đumbir, latinskog naziva Zingiber officinalis, koristi se vekovima u različitim kulturama u lečenju gastrointestinalnih simptoma, glavobolje i artritisa.
Novija istraživanja ukazuju na uspešnu primenu đumbira u lečenju posleoperativne mučnine i povraćanja, kao i mučnine i povraćanja usled vožnje ili kod funkcionalnih poremećaja varenja- dispepsije.
Šta kaže studija?
U studiji (iz 2004) u kojoj je učestvovalo 291 žena, ispitivao se uticaj đumbira i vitamina B6 na jutarnje mučnine. Dnevno su žene, tokom tri nedelje, dobijale ili 1g đumbira ili 75 mg vitamina B6 (25 mg tri puta dnevno).
Rezultati su pokazali da:
- Vitamin B6 i đumbir jednako delotvorno deluju na smanjenje mučnine i povraćanje; poboljšanje je prijavilo 53% žena iz grupe koja je dobijala đumbir i 56% žena iz grupe koja je dobijala vitamin B6
- Samo 20% učesnica studije posegnulo je za lekovima protiv povraćanja
- I đumbir i vitamin B6 pokazali su se sigurnima za plod
(Smith, C. Obstetrics Gynecology, April 2004; vol 103: pp 839-845.)
Preporuke struke
Preporuke na nivou A, koje se izrađuju na osnovu dobrih i doslednih naučnih dokaza, uključuju:
Koristiti vitamin B6 (piridoksin) sam ili u kombinaciji kao farmakoterapiju prvog reda jer je bezbedan i efikasan.
Preporuke nivoa B uključuju:
Đumbir se može koristiti kao nefarmakološka opcija jer je ima blagotvorne efekte u lečenju mučnine i povraćanja tokom trudnoće.
Međutim,bez obzira na brojne naučne potvrde vitamina B6 kao antiemetika, tačan mehanizam antiemetičkog dejstva nije poznat.
Znamo da je vitamin B6 od velike važnosti za imunološko, kardiovaskularno i neurološko zdravlje.
Kome se preporučuje uzimanje vitamina B6?
Izolovana deficijencija vitamina B6 je izuzetno retka, uglavnom je u pitanju nedostatak kompleksa vitamina B. Vitamin B6 se preporučuje u slučaju pojedinih srčanih bolesti, povišenog nivoa holesterola. Važan je za snižavanje nivoa homocisteina koji je povezan s razvojem niza kardiovaskularnih bolesti kao i za održavanje protočnosti arterija posle angioplastike.
Žene uzimaju B6 za smanjenje PMS-a i drugih menstrualnih tegoba i jutarnjih mučnina tokom trudnoće.Vitamin B6 se uzima za smanjenje depresivnih stanja tokom trudnoće i simptoma menopauze.
Vitamin B6 se koristi i kod…
Vitamin B6 se koristi i za Alzheimerovu bolest, poremećaj pažnje hiperaktivnosti (ADHD), Downov sindrom, autizam, dijabetes i bolesti nervnog sistema ,anemiju , migrene, astmu, sindrom karpalnog tunela, grčeve mišića, artritis, alergije, akne i slične kožne bolesti kao i kod neplodnosti.
Takođe, B6 se koristi za vrtoglavicu, bolesti kretanja, sprečavanje makularne degeneracije povezane sa starošću (AMD), konvulzije zbog temperature, kao i povećanje apetita i pomoć pri vraćanju sećanja na snove.
Neki uzimaju B6 za jačanje imunološkog sistema, u slučaju infekcija oka, infekcija mokraćne bešike i za prevenciju razvoja pojedinih vrsta karcinoma i bubrežnih kamenaca.
Magnezijum u trudnoći
Potrebe za magnezijumom tokom trudnoće kreću se između 350 i 375 mg na dan. Nedostatak magnezijuma u ishrani povezuje se s povećanom učestalošću konstipacije (zatvora). Veći unos magnezijuma može imati blagi laksativni efekat , budući da opušta zid creva i pomaže zadržavanje vode u debelom crevu.
Osim toga, magnezijum je od velike važnosti u trudnoći, jer smanjuje rizik od prevremenih kontrakcija uterusa i ublažava grčeve mišića, posebno grčeve u mišićima nogu koji su česti u kasnim razdobljima trudnoće.
Nedostatak magnezijuma tokom trudnoće
Nedostatak magnezijuma može biti problem tokom trudnoće, a posledice nedostatka sve se češće prepoznaju kod majki i dece. Preliminarni dokazi pokazuju da je nedostatak magnezijuma jedan od pokazatelja ishoda trudnoće i može imati dugoročne efekte na plod.
Oralna suplementacija magnezijumom pre 25. nedelje gestacije u poređenju sa placebom, povezuje se s manjom učestalošću prevremenog porođaja i niske porođajne mase. Primena magnezijuma u trudnoći povezana je s nižim arterijskim pritiskom kod žena, većom porođajnom masom novorođenčadi i manjim brojem dana provedenih u jedinicama intenzivnog lečenja.
U kasnijim stadijumima trudnoće, magnezijum se koristi i kao terapija kod preeklampsije. Nadalje, postoje preliminarni dokazi da hipomagnezemija kod fetusa može biti povezana s metaboličkim sindromom kasnije u životu.
NAVOsolv sadrži vitamin B6, đumbir i magnezijum kao idealnu kombinaciju antiemetika koji sprečavaju mučninu i povraćanje tokom trudnoće, ali i tokom putovanja, poremećaja varenja.Preporučena dnevna doza je 1-2 kesice dnevno.