Gojaznost i trudnoća
Da je gojaznost kod mladih osoba u reproduktivnom periodu postao planetarni javnozdravstveni problem nije tajna.
Gojaznost nije estetski problem
Takođe smo svesni da gojaznost nije estetski problem već pre svega zdravstveni problem. Slobodno može da nosi epitet „rizičnog ponašanja“ jer pridonosi nastanku mnogobrojnih hroničnih oboljenja.
O tome se mnogo govori i piše, ali nam brojke govore da to nije dovoljno. Veliki je broj mladih, gojaznih osoba sa mnogobrojnim zdravstvenim problemima.
Koji su problemi posledica gojaznosti?
Možemo početi od metaboličkog sindroma, smanjene fertilnosti, kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa tipa 2, psiholoških , socijalnih i ostalih poremećaja..
Kako gojaznost i povećani BMI utiče na plodnost ?
Prekomerna težina povezana je sa brojnim zdravstvenim problemima, a sada znamo da utiče i na plodnost. Hormonski balans reguliše menstrualni ciklus, a gojazne žene i one sa viškom kilograma imaju povećani nivo hormona leptina.
Hormon leptin (hormon gladi) podstiče apetit i povećanje telesne mase i uvodi ih u „začarani „krug. Kod nekih gojaznih osoba mozak ne reaguje na leptin, pa te osobe imaju potrebu da i dalje jedu, uprkos zalihama masti. Ovo stanje je poznato kao „leptinska rezistencija“ koja podstiče mozak da proizvodi sve više hormona gladi.
Ovo može da utiče na balans hormona i da vodi smanjenju plodnosti.
Danas nam je poznato i da je gojaznost najčešće posledica insulinske rezistencije. Telo mora da proizvodi više insulina kako bi održalo normalan nivo šećera u krvi. Takođe dolazi i do smanjenja nivoa proteina koji vezuje polne hormone – globulina, koji reguliše normalan nivo androgena i estrogena.
Promena hormonske ravnoteže dovodi i do odsustva ovulacije. Žene čiji je Indeks telesne mase (BMI) preko 27 imaju tri puta manje šanse da ostanu u drugom stanju nego žene koje imaju normalnu težinu.
Mnoge žene koje imaju višak kilograma ovuliraju, ali je kvalitet jajne ćelije loš. Čak i kod vantelesne oplodnje, šanse da se trudnoća iznese do kraja mnogo je manja kod žena sa prekomernom težinom.
Istraživanja pokazuju da smanjenje telesne mase od samo 7 kg kod gojaznih žena može povratiti ovulaciju!
Gojaznost negativno utiče i na plodnost muškarca
Kod muškaraca je to povezano sa poremećajem polnih hormona, seksualnom disfunkcijom i drugim zdravstvenim problemima kao što je dijabetes tipa 2 i apnea tokom spavanja. Ovakav disbalans je povezan sa smanjenim nivoom testosterona i erektilnim problemima.
Višak od 10 kilograma smanjuje plodnost kod muškaraca za 10 odsto.
Gojaznost utiče ne samo na kvalitet i količinu spermatozoida već dovodi i do promene na njima na nivou molekularne strukture.
Gojaznost se povezuje sa povećanim brojem mutacija DNA u spermatozoidima što može umanjiti plodnost.
Takođe, nedostatak telesne masti i prekomerno gomilanje masti u području abdomena povezano je sa smanjenom sintezom testosterona i lošijim kvalitetom sperme.
Dobitak na telesnoj masi kod pothranjenih i gubitak suvišnih kilograma kod gojaznih popravlja nivo testosterona i plodnost.
Ipak, valja imati na umu da BMI (Indeks telesne mase) nije uvek najbolji pokazatelj stanja uhranjenosti. Primer su osobe koje se bave sportom i koje mogu imati normalan BMI, ali nizak udeo telesne masti, dok s druge strane osobe koje imaju sedelački način života mogu imati normalnu telesnu masu, ali previše masnog tkiva (koje teži manje od mišića).
Zbog toga se mogu koristiti i druge metode za procenu udela masnog tkiva, kao merenje opsega struka ili merenja kožnih nabora. Opseg struka viši od 109 cm u žena i viši od 120 cm u muškaraca ukazuje na „vrlo visok“ nivo telesne masti.
Gojaznost, povećan BMI , metabolički sindrom , insulinska rezistencija… su povezana stanja koja se mogu popraviti pravilnim higijensko- dijetetskim režimom, psihološkom podrškom i primenom preparata Gyinos.
Gyinos je kombinacija mio inozitola i folne kiseline koja klinički dokazano primenom posle minimum tri meseca smanjuje simptome insulinske rezistencije, smanjuje BMI i obim struka.