MASNA JETRA!?
Masna jetra je sve češća dijagnoza.
Termin masna jetra ustalio se, a medicinski naziv ovog stanja je steatosis hepatis.
U jetri koja predstavlja laboratoriju u našem organizmu se, pored mnogobrojnih važnih funkcija, odvija i intenzivna razgradnja masti i njihovo taloženje. Ukoliko količina masti, najčešće triglicerida, premaši kapacitet jetrenih ćelija za njihov metabolizam, one se u njima talože. Masna jetra predstavlja, dakle, taloženje masnoća u jetrenim ćelijama i poremećaj njihove funkcije.
Ovo nije prava bolest i najčešće ne stvara ozbiljne probleme, ali predstavlja opasnost od razvoja drugih težih oboljenja, zapaljenja, fibroze, ciroze, pa i raka i alarm je da se hitno nešto mora preduzeti.
Kada se trigliceridi toliko nagomilaju da predstavljaju 5 do 10% mase jetre, nastale promene postanu vidljive na ultrazvučnom pregledu.
Dijagnoza se uglavnom postavlja slučajno. Pacijenti najčešće nemaju izražene simptome, sem u slučaju kada se masa jetre značajno uveća (i do dva do tri puta), pa izaziva blagu mučninu, osećaj pritiska ispod desnog rebarnog luka i poremećaj koncentracije transaminaza ili alkalne fosfataze.
Alkoholna ili nealkoholna masna jetra?
Kod alkoholne masne jetre stvar je jasna – redovno ili prekomerno konzumiranje alkohola dovodi do akumulacije masnoća u jetri. To izaziva zapaljenje, koje stvara ožiljke i vremenom dovodi do otkazivanje jetre.
Koja je to količina alkohola koja ima negativan uticaj na jetru?
Za žene je to konzumiranje više od jednog pića dnevno, tačnije više od 350 ml piva ili 145 ml vina, ili jedna mala čašica žestokog pića.
Za muškarce je to više od dve, gore spomenute merice.
Najbolji način da se izbegne alkoholna bolest jetre je da se uopšte ne pije alkohol.
Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD (engl. NonAlcoholic Fatty Liver Disease) sve se više prepoznaje kao najčešća bolest jetre odraslih i dece. Bez obzira na sve veću prevalenciju, NAFLD ostaje uglavnom nedijagnostikovan i netretiran u rutinskoj medicinskoj praksi.
Većina bolesnika s NAFLD-om nema nikakvih simptoma, dok samo retki navode nelagodnost u gornjem desnom kvadrantu abdomena ili pojačani umor.
Dijagnoza se najčešće postavlja slučajno tokom pregleda abdomena ultrazvukom zbog nekog drugog razloga, ili nalazom povišenih jetrenih biohemijskih testova.
NAFLD jedan je od najčešćih uzroka trajno povišenih jetrenih transferaza, a prevalencija u općoj populaciji iznosi između 20-33 %.
Rano prepoznavanje od velike je važnosti za pravodobno, ispravno i uspešno lečenje.
Za praćenje masne bolesti jetre potrebno je ponavljati testiranje jetrenih enzima minimum jednom u šest meseci.
Kako nastaje nealkoholna masna bolest jetre?
Etiologija same bolesti je i dalje nepoznata, ali dobro su poznati faktori rizika kao:
- gojaznost centralnog tipa,
- šećerna bolest tip 2 odnosno
- insulinska rezistencija,
- hipotireoza (smanjena funkcija štitne žlezde)
- inflamatorne bolesti creva
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
- životna dob iznad 45. godine života,
- nagli gubitak telesne težine,
- primena određenih lekova (amiodaron, nifedipin, diltiazem)
- dugotrajna parenteralna ishrana
Možemo li prevenirati nastanak NAFLD-a, a time ujedno i sprečiti pojavu ciroze jetre?
Možemo ukoliko krenemo na vreme !
Potrebno je postupno regulisati telesnu težinu jer nagli gubitak težine može pogoršati bolest.
Bitna je i redovna fizička aktivnost, trebalo bi, po mogućnosti, svaki dan brzo hodati bar pola sata.
Nužne su i intervencije u ishrani.
Unos zaslađenih pića povećava rizik od razvoja nealkoholne masne bolesti jetre iz razloga što se masnoća akumulira u jetri zbog fruktoze iz takvih napitaka koja podstiče stvaranje masnoće.
Dodatno, akumulaciju masti u jetri povećava i unos aspartama i karamel boje koja gazirana pića sadrže, a povezuju se s povećanjem insulinske rezistencije i upale u organizmu.
Između ostalog nekoliko namirnica može imati poseban povoljan efekat na zdravlje jetre kod obolelih od NAFLD- a, a radi se o ribi, orašastim plodovima, kafi, mahunarkama i artičoki.
Kako CinkaroS može doprineti zdravlju jetre?
CinkaroS je jedinstvena kombinacija cinka, artičoke i mio inozitola koja na brz, jednostavan i prirodan način doprinosi regeneraciji jetre.