Preporuke za vitamin D3 tokom jeseni i zime
Mnogo je preporuka za vitamin D3 tokom jeseni i zime. Do skoro su se preporuke za vitamin D3 odnosile samo na bebe i decu, sada se odose i na odrasle osobe. Tome je uveliko doprinela COVID-19 pandemija.
Studije objavljene u The Journal of Alimentary Pharmacology and Therapeutics pokazuju da skoro 50% populacije ima nedostatak vitamina D u krvi, posebno tokom jeseni i zime i ukoliko žive severno od 35. paralele.
Nedovoljne količine vitamina D predstavljaju javnozdravstveni problem, koji se može korigovati odgovarajućom ishranom i suplementacijom vitamina D.
Koje osobe su rizične grupe za nedostatak vitamina D3?
Rizične grupe za nedostatak vitamina D3 su osobe:
- starije životne dobi,
- trudnice
- osobe sa hroničnim oboljenjima (dijabetes, autoimuna oboljenja, oboljenja bubrega …)
- gojazne osobe ili ,
- one grupe kod kojih se mogu naći niske vrednosti vitamina D3 u krvi.
Kako utvrđujemo nedostatak vitamina D3 u organizmu?
Nivo vitamina D u organizmu se određuje merenjem nivoa markera 25(OH)D3 u krvi. Vrednosti 25(OH)D3 između 28-40 ng/ml se smatraju normalnim.
Kada su vrednosti ovog markera niže od 28 ng/ml javlja se hipovitaminoza i deficijencija.
Najčešće se nedostatak vitamina D3 u organizmu primeti tek kada već nastane oboljenje koje je posledica dugotrajnog nedostatka vitamina D3.
Kod beba i male dece posledice su problemi sa rastom kostiju i razvoj rahitisa.
Kod odraslih dolazi do pojave mišićne slabosti i gubitka koštane mase (osteopenija i osteoporoza).
Nedostatak vitamina D povezan je i sa povećanim rizikom za razvoj hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti, poremećajem funkcije štitaste žlezde i razvojem dijabetesa melitusa i depresije.
Nedostatak vitamina D3 i infekcije
Naučne studije su ukazale na povezanost niskih koncentracija vitamina D i učestalosti više infektivnih bolesti, posebno infekcija gornjeg respiratornog sistema, enteroviroza, ali i pneumonije, upale uha, denga groznice, hepatitisa B i C i HIV infekcije. Osnovni mehanizam antiinfektivnog efekta vitamina D3 je uticaj na ekspresiju katelicidina i beta – defenzina 2 u fagocitima i ćelijama epitela.
Preporuke za vitamin D3 tokom jeseni i zime
Preporuka za unos vitamina D3 tokom jeseni i zime, posebno, se u većini službi za javno zdravlje poslednjih nekoliko godina promenila i prilagodila uslovima COVID -19 infekcije.
Tako su preporučene dnevne doze za bebe i decu do treće godine 400 IJ.
Prema preporukama Europskog pedijatrijskog društva za gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu, deca koja se ne izlažu suncu i provode većinu vremena u zatvorenom smatraju se rizičnom grupom za nedostatak vitamina D, a posle prve godine preporučuje im se dnevni unos 600 IJ (15 µg) vitamina D.
Kod odraslih osoba koje su u riziku za pojavu nedostatka vitamina D preporučuju se preventivne doze vitamina D koje se kreću od 1.500 – 2.000 IJ vitamina D .
Kod dokazanog nedostatka vitamina D za odrasle osobe propisuju se početne visoke doze vitamina D, a potom održavanje s 1.500 – 2.000 IJ.
Nakon sprovođenja terapije vitaminom D preporučuje se ponovna provera koncentracije 25-OH D u krvi nakon tri meseca.
Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) preporučuje kao maksimalno dopušteni dnevni unos za zdrave osobe 4000 IJ dnevno .
Vitamin D3 Colief u kapima je lako dozirati odbrojavanjem kapi i pogodan je za celu porodicu.Preporučena dnevna doza za bebe i decu je 2 kapi, što iznosi 400 IJ, a za odrasle osobe i trudnice je 10-25 kapi, što iznosi 1000-2000 IJ.