BEBA IMA GRČEVE!
Beba ima grčeve!
Bez panike molim!
Crevni grčevi kod beba su bezazleno i prolazno stanje, koje se javlja kod svake pete bebe . Grčevi se javljaju bez obzira na pol, da li beba doji ili se hrani mlečnom formulom. Nešto su češći kod prvorođene i prevremeno rođene dece.
Uobičajeno se crevni grčevi javljaju od 3 do 13 nedelje života i mogu biti posledica nezrelosti probavnog sistema bebe koji ne stvara dovoljne količine enzima laktaza koji je neophodan za razgradnju mlečnog šećera, laktoze.
Kako da znam da beba ima crevne grčeve?
Neki doktori crevne grčeve opisuju pravilom broja 3 – 3 sata plača, najmanje 3 puta dnevno, najmanje 3 nedelje zaredom, i obično počinju između treće i šeste nedelje života.
Međutim, ovo je samo teorija, pa i ukoliko plač svoje bebe ne možete objasniti pravilom broja 3, beba verovatno ima problem sa grčevima.
To stanje obično izgleda ovako: beba intenzivno plače iako je nahranjena, presvučena, nemoguće ju je smiriti, a uz to steže pesnice, grči i opruža noge.
Svi ostali simptomi kao što su povraćanja, dijareje, krv u stolici, povišena temperatura, znaci su nekih drugih zdravstvenih problema zbog kojih se treba obratiti pedijatru.
Plač za koji su zaslužni grčevi ne bi trebalo da traje satima, jer kod beba koje imaju grčeve postoje i periodi kada one mirno spavaju.
Šta najčešće izaziva nastanak crevnih grčeva?
Niko ne može sa sigurnošću da potvrdi šta je glavni uzrok ove pojave kod beba. Ali pretpostavlja se da više različitih faktora utiče na nju.
Plač usled crevnih grčeva nastaje zbog nelagode prouzrokovane distenzijom (nadimanjem) stomaka zbog prekomerne proizvodnje crevnih gasova koju najčešće uzrokuje prolazna laktozna intolerancija.
Bebe imaju nekoliko obroka u toku dana (8 u proseku), i svaki pojedinačni obrok odgovara kapacitetu njenih organa za varenje. Hrana se inače vari zahvaljujući kontrakcijama/grčenju mišića želuca i creva, ali kada se ta grčenja javljaju toliko često zbog broja obroka, onda može doći do pojave bola.
Smatra se i da kod beba koje doje nepravilna tehnika dojenja, pojedine namirnice u ishrani dojilje ili bebino brzo gutanje mleka dovodi do uvlačenja velike količine vazduha u bebin digestivni trakt što dovodi do nadimanja i pojave grčeva.
Drugi stručnjaci pak smatraju da se grčevi javljaju zbog prevelikog broja stimulacija iz spoljašnjeg sveta na bebin nedovoljno razvijen nervni sistem. Takođe, beba može reagovati na nemir i nesigurnost roditelja.
Na svu sreću, crevni grčevi su prolazno stanje i prestaju negde u četvrtom mesecu. Bebi treba svakako olakšati period kada ima crevne grčeve.
Kako pomoći bebi koja ima crevne grčeve?
Preporučuje se masaža stomačića u smeru kazaljke na satu. Kod majki koje doje svoje bebe – eliminaciona dijeta (izbacivanje svih namirnica koje mogu izazvati nadutost i grčeve). Takođe, poželjno je i prestanak pušenja, smanjenje kafe …
Colief Infant Drops kapi su se pokazale izuzetno delotvornim.
Prednosti Colief Infant Drops kapi:
- Pomažu razgradnju laktoze iz mleka. Na taj način eliminišu gasove i grčeve (razgrade 70% laktoze u prvih 10 minuta hranjenja).
- jedine kapi enzima laktaza pH neutralne kompatibilne sa majčinim mlekom i mlečnom formulom
- 4 kapi se dodaju u majčino mleko i/ili mlečnu formulu neposredno pre hranjenja
- mogu se primenjivati od rođenja i kod prevremeno rođenih beba
- 100% prirodne kapi bez šećera, glutena , stabilizatora, kalijumovih soli
- 30 godina iskustva u borbi sa crevnim grčevima kod beba