KAKO ZNATI NEDOSTAJE LI DETETU VITAMINA D U ORGANIZMU?
Brižni roditelji će svakodnevno imati nedoumice i brige da li je dete dovoljno jelo,da li je dovoljno toplo obučeno … Malo je ipak roditelja koji se brinu da li dete ima dovoljnu količinu vitamina D,C ili bilo kojeg drugog vitamina u organizmu.Jedna studija pokazala je kako 9% dece ima potpuni nedostatak vitamina D, dok njih 61% ima nedovoljne količine u organizmu. Neko će možda reći “pa to je samo vitamin”, šta može biti loše ako ga nema dovoljno?
Našem organizmu je potreban vitamin D kako bi apsorbovao kalcijum koji je glavni mineral neophodan za zdrav i pravilan razvoja i rast kostiju. Bez vitamina D u organizmu može doći do razmekšanja kostiju (u ekstremnim slučajevima do rahitisa) što vodi do smanjenog rasta, deformacije kostiju, učestalih fraktura kostiju i zglobova, bolova u leđima i nogama. Osim toga, nedostatak vitamina D povezuje se i s nastankom srčanih bolesti, karcinoma, multiple skleroze, dijabetesa, autoimunih poremećaja…Gotovo svaka hronična bolest može se povezati s nedostatkom ovog vitamina u organizmu.
Simptomi koji mogu ukazivati da dete ima nedostatak vitamina D
Svrab i bolovi
Kao što je već spomenuto, vitamin D pomaže kostima u apsorpciji kalcijuma i ojačava ih. Bez njega struktura kostiju slabi i izaziva svrab i probadajuću bol u kostima.
Izraženo znojenje čela
Stalno oznojeno čelo jedan je od najranijih znakova nedostatka vitamina D u organizmu, koji ukazuje na upalni proces u kostima lobanje.
Deformacije kostiju
Usled nedostatka vitamin D kosti postaju mekanije i krhkije, a rezultat toga je deformacija kostiju od kojih su najčešće: zakrivljenje kičme, iskrivljene noge,
zadebljanja na zglobovima i gležnjevima, problemi s razvojem karlice i nedovoljan razvoj lobanje.
Karijes
Sa slabljenjem kostiju dolazi i do nastanka karijesa odnosno do problema sa zubima. Deca kojoj nedotaje vitamin D često imaju više karijesa i problema s mlečnim zubima.
Kraći rast
Deca sa nedostatkom vitamina D su niža rastom od svojih vršnjaka jer njihove kosti ne dobijaju sve što je neophodno za pravilan rast i razvoj.
Više respiratornih problema i infekcija
Usled nedostatka vitamina D oslabljen je imuni odgovor i kod dece i kod odraslih te se kod njih često razvijaju respiratorne infekcije i prehlade.
Tamnija koža
Što je koža tamnija znači da sadrži i više melanina, a to znači da organizmu treba i više vremena za upijanje sunceve svetlosti kako bi si stvorilo zalihu vitamin D u organizmu. Tamnija koža ne mora biti razlog nedostatka vitamina D ali može biti predisponirajući faktor.
Problemi s probavom
Ako dete i ima učestale probleme s probavom ne znači da ima i nedostatak vitamina D, ali učestali problemi mogu ukazivati na nemogućnost apsorpcije vitamina u organizam.
Kako sprečiti nedostatak vitamina D u organizmu?
Najbrži i najprirodniji način sticanja vitamina D jeste izloženost sunčevoj svetlosti kod kojeg je oprez jako važan, pedijatri propisuju kapi vitamin D u propisanoj dnevnoj dozi od rođenja deteta .
Što se tiče sunčanja – izloženosti suncu, ako je blago ili umereno, a detetova koža umereno osetljiva na sunce, stručnjaci savetuju dvaput nedeljno izloženost suncu između pet do trideset minuta bez kreme za sunčanje, a ako su suncu izložene detetove ruke, noge, lice ili glava. Dnevnu količinu sunčanja treba prilagoditi jačini sunčevih zraka i dobu dana, te svakako ne izlaziti na sunce tokom letnjih meseci i između 10 i 17 sati.
Vitamin D može se uneti u organizam i putem hrane, iako namirnice koje unosimo sadrže izrazito malo ovog vitamina. Pojedine žitarice, posebno “masnija” riba poput divljeg lososa ili jetra bakalara i riblje ulje imaju puno vitamina D. Što se tiče hrane dostupne svima: može se uneti putem mleka i mlečnih proizvoda koje deca i inače konzumiraju.