Simptomi Sindroma iritabilnog kolona (IBS)
Problemi s probavom neke su od najčešćih tegoba s kojima se sreće današnji čovek. Česte pojave kao što su alergija, migrene ili problem s radom štitne žlezde, spadaju među bolesti tipične za savremeno društvo tako da njima plaćamo svojevrsni danak načinu života koji vodimo. Iritabilni crevni sindrom je funkcionalni poremećaj gastrointestinalnog trakta koji podrazumeva da ne postoji organsko oboljenje koje je razlog nastanka ovakvih simptoma.
Najčešći simptomi koji prate IBS jesu abdominalni bol i/ili nelagodnost, poremećaj u crevnom pražnjenju(zatvor, dijareja ili kombinacija),promene ritma pražnjenja,nadutost, crevni grčevi..
Kod žena kod kojih je i učestalost IBS veća nego kod muškaraca, se simptomi znaju pogoršati pre menstruacije, a češće je udružena i nesanica i iscrpljenost. Simptomi iritabilnog kolona s vremenom menjaju svoj intenzitet.
Problemi s osetljivim crevima mogu početi već u pubertetu – čak 50 posto obolelih prve simptome ima u tom uzrastu ili do 35. godine, kada se simptomi potpuno jasno manifestuju. Iako sindrom nije genetski prouzrokovan, dosadašnja istraživanja ipak pokazuju da se češće javlja u porodicama u kojima jedan član već ima tegobu. No istraživanja nisu uspela da otkriju uzroke pojave sindroma, iako većina upućuje na način života u kojemu je sastavni deo svakodnevni stres. No stres svakako nije jedini krivac, jedan od važnih faktora koji doprinose nastanku sindroma jeste visceralna hipersenzitivnost kolona (pojačana osetljivost na bol) koja je kod velikog broja pacijenata uočena.
Stres je neretko pokretač tegoba, a često se vezuje i uz nastavljanje simptoma posle crevne infekcije za koju se smatra da takođe može biti okidač nastanka simptoma IBS- a. Rizik za nastanak iritabilnog kolona je šest puta veći kod onih osoba koje su imale akutnu probavnu infekciju. Lekari su primetili da se tegobe javljaju ili su intenzivnije kad osoba prolazi teško životno razdoblje i probleme koji opterete i njezinu psihu (tuga zbog nekog gubitka, finansije, svađe na poslu ili porodici…), Kod uspostavljanja dijagnoze važno je isključiti Crohnovu bolest ili celijakiju jer simptomi mogu biti slični.. Dijagnoza se postavlja klinički, odnosno na osnovu tipičnih simptoma – ako su zadovoljeni tzv. Rimski kriterijumi koje su utvrdili gastroenterolozi.
U slučaju postojanja alalrmnih simptoma (krvarenje iz gastrointestinalnog trakta,nagli gubitak telesne težine, anemija….)potrebno je uraditi i kolonoskopiju.
Pravilna i precizna dijagnostika, koja će isključiti postojanje nekog upalnog procesa, malignog ili infektivnog oboljenja vrlo je bitna kod iritabilnog kolona. Iako nije ozbiljna bolest i ne može dovesti do ozbiljnijih bolesti, tumorskih oboljenja ili karcinoma probavnog sistema, ne utiče ni na dužinu našega života, bolest nervoznih creva itekako utiče na kvalitet života #qualityoflife(QoL).
#IBS;#irritablebowelsyndrome;#QoL;#IBSsymptoms;