KOJE VITAMINE I MINERALE NI(JE) DOBRO UZIMATI ISTOVREMENO?
U poslednje vreme se pojavilo mnogo proizvoda koji obećavaju jak imunitet i povoljan ishod u borbi sa virusnim infekcijama i mnogim drugim oboljenjima.
Dodaci ishrani najčešće podrazumevaju širok spektar vitamina i minerala. Oni mogu sadržavati i neke druge materije kao što su esencijalne masne kiseline, aminokiseline, ekstrakte biljaka, vlakana, mikroorganizama i drugo.
Dodaci ishrani (dijetetski suplementi) su namirnice koje dopunjuju normalnu ishranu i predstavljaju koncentrovane izvore vitamina, minerala ili drugih supstanci sa hranljivim ili fiziološkim efektom. Mogu se naći pojedinačno ili u kombinaciji, a u prometu su u doziranim oblicima. Dizajnirani da se uzimaju u odmerenim pojedinačnim količinama (kapsule, tablete, kesice praška, ampule tečnosti, bočice za doziranje u kapima).
Kada su dodaci ishrani od pomoći?
Dodaci ishrani su nam pomoć ako imamo povećane potrebe koje ne možemo zadovoljiti hranom. Na primer u trudnoći, ako se aktivno bavimo sportom, u starijoj dobi… Suplementacija takođe može biti korisna za osobe koje su vegani ili vegetarijanci, onima koji su na nekoj vrsti restriktivne dijeteili su alergični/intolerantni na neku hranu, pate od obilnih menstrualnih krvarenja ili od određenih zdravstvenih stanja.
Treba napomenuti da dodaci ishrani mogu biti jako korisni, ali mogu postati i štetni pa se savetuje konsultacija sa lekarom ili nutricionistom. Status vitamina i minerala možemo proceniti laboratorijskom analizom krvi i zapravo je to najprecizniji način da utvrdimo postojeći nedostatak. Osim laboratorijskih analiza postoje i neki znakovi koje možemo i sami primetiti da eventualno postoji određeni deficit u telu: anemija, grčevi u mišićima, promene na koži, umor, slaba kosa i nokti, problemi s vidom i slično.
Najpoznatije interakcije između određenih hranljivih materija
Vitamin B12 i folati zajedno podržavaju neke od najvažnijih procesa ćelijske deobe i replikacije. Oni takođe zajedno metabolišu homocistein. Međutim, folna kiselina, odnosno njeno dodatno uzimanje, može maskirati nedostatak vitamina B12!
Vitamini koji su liposolubilni (rastvorljivi u mastima- A,D,E i K) smatra se da umerene do velike doze ovih vitamina smanjuju apsorpciju ostalih vitamina rastvorljivih u mastima – za oko 10 do 50% – zbog konkurencije. Tako da apsorpciju vitamina K posebno smanjuju drugi vitamini rastvorljivi u mastima pa je onda logično i upitna istovremena komzumacija vitamina D i K u proizvodima!
S druge strane na apsorpciju vitamina A najmanje utiče i on se zapravo može bolje apsorbovati ako se uzima s vitaminom E!
Kada se uzimaju istovremeno, vitamin C povećava apsorpciju gvožđa.
Istraživanja pokazuju da nedostatak gvožđa može dodatno pogoršati simptome nedostatka joda.
Dodaci ishrani s kalijumom, u obliku kalijum klorida, mogu smanjiti apsorpciju vitamina B12. S druge strane, lečenje megaloblastne anemije vitaminom B12 može rezultirati hipokalijemijom.
Vitamin D o kojem se mnogo priča u poslednje vreme takođe pomaže u apsorpciji fosfora, još jednog minerala važnog za održavanje kostiju jakim i zdravim, i magnezijuma. Veće količine cinka mogu smanjiti apsorpciju kalcijuma. Fosfor može smanjiti izlučivanje kalcijuma urinom, ali može i povećati gubitak kalcijuma kroz feces.
T
Vitamin D3 Colief u kapima je pogodan za celu porodicu. Preporučena dnevna doza za bebe i decu je 5 kapi, odnosno 400 IJ. Preporučena dnevna doza za odrasle osobe i trudnice je 10-25 kapi, odnosno, 800- 2000 IJ.