METABOLIČKI SINDROM I VITAMIN D3
Metabolički sindrom ili Sindrom X je skup metaboličkih poremećaja koji se manifestuju kao insulinska rezistencija, nakupljanje masnog tkiva u području stomaka (abdominalna ili centralna gojaznost), visok nivo holesterola i povišen krvni pritisak.
Kako nastaje metabolički sindrom?
Metabolički sindrom najčešće je prouzrokovan pogrešnim načinom života. Izloženost stresu, neredovna i nepravilna ishrana, neaktivnost, nedostatak sna samo su neke od odrednica životnog stila modernog čoveka.
Porast učestalosti gojaznosti postaju sve važniji javnozdravstveni problemi.
Kako su povezani metabolički sindrom i vitamin D3?
Novije studije pokazuju da je nedostatak vitamina D3 ( 25-hidroksivitamin D < 20 ng/mL) povezan s većom učestalošću povišenih triglicerida i niskim holesterolom visoke gustine (HDL).
Žene u postmenopauzi s nedostatkom vitamina D3 imaju veći rizik za metabolički sindrom, prema studiji objavljenoj u časopisu Maturitas.
Vrlo često su podaci o vrednostima 25-hidroksivitamina D kod žena u postmenopuazi retki i kontradiktorni.
Navedena studija je obuhvatila 463 žene od 45 do 75 godina s amenorejom > 12 meseci, bez suplementacije vitaminom D ili utvrđene kardiovaskularne bolesti. Prikupljeni su klinički i antropometrijski podaci. Izmereni su biohemijski parametri, uključujući ukupni holesterol (TC), HDL, LDL, trigliceride, glukozu, insulin i vitamin D3.
Žene koje ispunjavaju tri ili više sledećih kriterijuma imale su dijagnostikovan metabolički sindrom (MetS-om):
- opseg struka> 88 cm,
- trigliceridi ≥150 mg / dL,
- HDL <50 mg / dL,
- krvni pritisak ≥130 / 85 mmHg i
- glukoza ≥100 mg / dL.
Vrednosti vitamina D3 u studiji kod ispitanih žena
Vrednosti 25 (OH) D u serumu klasifikovane su kao:
- dovoljne (≥30 ng / mL),
- nedovoljne (20–29 ng / mL) ili
- deficitarne (<20 ng / mL).
Za statističku analizu korišteni su ANOVA, hi-kvadrat test i logistička regresija.
Vrednosti 25 (OH) D u serumu bila je dovoljna kod 148 žena (32,0%), nedovoljna kod 151 (32,6%), a deficitarna kod 164 (35,4%).
Žene s niskim vrednostima 25 (OH) D imale su viši nivo TC, triglicerida, insulina i HOMA-IR (p <0,05).
Metabolički sindrom je otkriven kod 57,8% (182/315) žena s hipovitaminozom D (nedovoljnom i manjkom) i u 39,8% (59/148) onih s dovoljnim VD.
Nivo fizičke aktivnosti, upotreba hormonske terapije, pušenje i prevalencija dijabetesa ili arterijske hipertenzije su bili slični u sve tri grupe žena.
Starosna dob, indeks telesne mase, HDL i LDL, glukoza, opseg struka, krvni pritisak, dob menopauze i vreme od menopauze su bili takođe relativno slični među grupama.
Vitamin D ispod 30 ng/mL je bio povezan s višim ukupnim holesterolom, trigliceridima i vrednostima insulina. Takođe je bio povezan s višim rezultatom na proceni modela homeostaze insulinske rezistencije, pri čemu je insulinska rezistencija definisana kao rezultat iznad 2,7. Žene s nedostatkom vitamina D takođe su imale 55% veće izglede za visoke vrednosti triglicerida i 60% veće izglede za niske vrednosti HDL. Smanjenje koncentracije vitamina D je bilo povezano s povećanjem broja kriterijuma za nastanak metaboličkog sindroma.
Naša preporuka je Vitamin D3 Colief kapi za celu porodicu, sadrži holekalciferol u kapima pa se doza lako može prilagoditi bebi, detetu i odrasloj osobi.